Çinliler Das Kapital'i müzikal yapacak

Çinliler Das Kapital'i müzikal yapacak
Çinliler Das Kapital'i müzikal yapacak

Pekin Operası geleneği olan Çinliler, Marx?ın Kapital?ini müzikalleştirmeye cüret eden ilk millet.

Çinliler Marx'ın 'Das Kapital'ini müzikal yapacak. Broodway müzikalleri ile Las Vegas'ın dans şovları tarzındaki müzikalde şirket çalışanları sömürüye farklı tepkiler verecek

PEKİN - Küresel ekonomik kriz Karl Marx’ın tezlerine ilgiyi artırırken, başyapıtı Das Kapital Japonya’da çizgi romana dökülmesinin ardından Çin’de müzikal olarak sahnelenecek. Komünist Parti tarafından yönetilen ancak serbest piyasayı da kucaklayarak ‘piyasa sosyalizmi’ denen bir ekonomik model geliştiren Çin, eğitim sistemindeki zorunlu Marxist felsefe dersleriyle yetinmiyor. Kapital’i okuyan, seminerlerine katılan, artı değer birikimi konusunda düşünüp taşınan Çinliler, artık bunları müzikalde izleyecek.
Müzikalin yönetmeni, daha önce savaş sanatlarıyla ilgili parodilere imza atmış He Nian. Çin’in meşhur Pekin Operası geleneğini pek anmayan He, komünizmin kutsal kitabını sahneleme tarzı için ABD’deki Broadway müzikalleri ile Las Vegas’taki dans şovlarının karışımını münasip görmüş. He “Hangi performans tarzını tercih ettiğimiz önemli değil. Önemli olan Marx’ın kuramının çarpıtılmaması” diyor. Müzikalin entelektüel doğruluğunun denetlenmesi için Şangay’ın prestijli üniversitesi Fudan’ın ekonomi profesörlerinden Zhang Jun görevlendirilmiş. 

Artı değerin anlamı
Prömiyerini gelecek yıl yapacak müzikal, bir şirkette geçecek ve çalışanların ideolojik ilerlemesini gözler önüne serecek. Çalışanlar patronları tarafından sömürüldüklerini fark edip artı değer kuramını anlamaya başlıyor. Ama Marx’ın Komünist Manifesto’da yaptığı ‘Bütün ülkelerin işçileri, birleşin’ çağrısının tersine, bazısı eskisi gibi çalışmaya devam ediyor, bazısı isyan ediyor, bazısı da toplu sözleşme pazarlığına oturuyor. 

Almanlarınki kuru olmuştu
Şangay Dramatik Sanatlar Merkezi Başkanı Yang Şaolin, Çin tiyatrosunun ulaştığı noktanın Kapital’in sahnelenmesini mümkün kıldığını söylüyor. Tüm bunların Kapital’i Charles Dickens ve Victor Hugo’nun dram fışkıran eserlerinden yapılan müzikal uyarlamaları Oliver ve Sefiller kadar başarılı yapıp yapmayacağı merak konusu. Almanların üç yıl önceki sahneleme girişimi ‘Ders gibi, çok sıkıcı’ eleştirisi almıştı. (Guardian)