Çinliler Pentagon'un tehditkâr raporuna köpürdü

WASHINGTON - Dünyanın dört yanında askeri varlığı olan ABD, 21. yüzyılın gözde gücü Çin’in askeri yapılanmasını güçlendirilmesinden rahatsız. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Çin’in ‘nükleer,uzay ve siber savaş alanlarında ‘yıkıcı’ teknoloji peşinde koştuğunu ve bunun Asya’daki askeri dengeleri tehdit ettiğini öne sürdü.
Pentagon’un Kongre’ye sunduğu yıllık raporunda, Çin’in askeri yapılanmasının barışgücü, insani yardım ve korsanlık karşıtı faaliyetler için yardımcı olduğu ancak bunun aynı zamanda ‘tartışmalı bölgelerde hak iddiası ve doğal kaynaklara erişim projelerinde de kullanılabileceği belirtilerek ‘Çin Silahlı Kuvvetleri, bölgede askeri dengeleri değiştiren ve etkisi Asya-Pasifik ötesine taşabilen teknolojiler geliştirmeyi sürdürüyor’ denildi. Pentagon bu raporla ilk kez Çin’in Hainan Adası’nda donanma üssü kurduğu haberini kayıtlarına geçirdi. Pentagon sözcüsü Geoff Morrell Çin’in savunmada ‘saydamlık eksikliğinden’ yakınıp “Yanlış anlamaları diyalogla önleriz” dedi.
Çin ise Pentagon raporuna köpürdü. Çin Dışişleri sözcüsü Kin Gang, raporu ‘Çin’in içişlerine karışılması ve gerçeklerin çarpıtılması’ diye niteledi Özellikle ‘askeri tehdit’ gösterilmesine kızan Pekin, Washington’ı bu tür yıllık raporlarla iki ülke ilişkilerine sadece zarar verildiği uyarısı da yaptı. ABD ile Çin gemileri arasında geçenlerde Güney Çin Denizi’nde gerilim meydana gelmiş, Washington Pakin’i tacizle, Pekin ise Washington’ı casuslukla itham etmişti. (afp, ap)