Cinsiyet ayrımcılığı Royal'in de derdi

Fransa'nın ilk kadın cumhurbaşkanı olmak için kıyasıya bir yarışın içine giren ancak sağın adayı İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'nin 10 puan gerisine düşen Sosyalist Segolene Royal, ilk kez cinsiyet ayrımcılığından yakındı.

PARİS - Fransa'nın ilk kadın cumhurbaşkanı olmak için kıyasıya bir yarışın içine giren ancak sağın adayı İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'nin 10 puan gerisine düşen Sosyalist Segolene Royal, ilk kez cinsiyet ayrımcılığından yakındı. Sendeleyen seçim kampanyasına ivme kazandırabilmek için önceki akşam televizyonda özel seçilmiş 100 kişilik seçmen grubunun karşısına çıkan Royal, erkeklerden daha çok saldırıya uğradığını söyledi.
'Devleti yönetmeye hazır mısın' sorusuna, "Sanırım evet. Sadece bir kişi ihtiyaç duyulan köklü değişiklikleri yapabilir" yanıtını veren Royal, peşini bırakmayan sert eleştirilerden dert yandı: "Mesleki kariyerime sahip hiçbir erkek, yeteneği ve meşruiyeti konusunda sürekli sorgulanmazdı. (Eleştiriler) kadın olunca daha sert." "Sanırım Fransa'nın bir kadın başkana kavuşmasının zamanı geldi" diyen Royal, gençler arasında yüzde 23 olan işsizliği 'skandal' diye niteleyip, "İşsizlikle savaşacağım" dedi.
Anketlerde yüzde 45'le Sarkozy'nin 10 puan arkasında görünen Royal reytinglerde ise sağcı rakibini geride bıraktı. Royal'in katıldığı program 8.9 milyon seyirciyle izlenme rekoru kırarken, Sarkozy'nin geçen hafta katıldığı program 8.2 milyon izleyiciye ulaşmıştı. Son olarak solcu filozofların 'beceriksizlikle' suçladığı kadın siyasi, kampanya ekibini de değiştirme kararı aldı. (bbc, ap)