Çıplak ayaklı keşişler cuntayı sarsıyor

Birmanya'yı (Myanmar) 1962'den beri yöneten cuntaya karşı protestoları nihayet Budist rahipler üstlendi. Geçen ay petrol fiyatlarının ikiye katlanmasıyla...

YANGON - Birmanya'yı (Myanmar) 1962'den beri yöneten cuntaya karşı protestoları nihayet Budist rahipler üstlendi. Geçen ay petrol fiyatlarının ikiye katlanmasıyla başlayan gösteriler dün son 20 yılın en büyük halk hareketine dönüştü. Önceki gün binlerce rahibin 12 yıldır ev hapsinde tutulan demokrasi simgesi 'Lady' lakaplı Aung San Suu Kyi'nün evinin önünden geçmesinin ardından dün yürüyüşe halktan da 10 bin kişi katıldı. Göstericiler arasında yüzlerce rahibe de vardı. Kalabalık, Shwedagon Pagoda tapınağından çıkıp yağmur altında Yangon'un caddelerinde yürüyen keşişleri korumak için insan zinciri oluşturdu. Ancak polis bu kez Kyi'nün evinin önünden geçilmesine izin vermedi. Göstericiler dün ABD Büyükelçiliği'nin önünden geçti.
Diyalog ve ulusal uzlaşma isteyen keşişler, tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması çağrısı yaparken, 'Özgürlük elde edene kadar protestoya devam' diyor. (afp, ap, Reuters)