ÇKP'de eski kuşağa veda yenisine merhaba

Beş yılda bir yaptığı kongresini dün tamamlayan Çin Komünist Partisi (ÇKP), lider ekibinde değişikliğe giderken, Devlet Başkanı Hu Jintao'nun ekonomik vizyonunu parti tüzüğüne soktu.

PEKİN - Beş yılda bir yaptığı kongresini dün tamamlayan Çin Komünist Partisi (ÇKP), lider ekibinde değişikliğe giderken, Devlet Başkanı Hu Jintao'nun ekonomik vizyonunu parti tüzüğüne soktu. Buna göre, Devlet Başkan Yardımcısı Zeng Kinghong, parti disiplin komitesi başkanı Vu Guanzheng ve ulusal güvenlik sorumlusu Luo Gan, 204 üyeli Merkez Komitesi'ne yeniden seçilemedi. Bu, bugün dokuz üyeli Politbüro'ya atanamayıp martta hükümet dışı kalacakları anlamına geliyor.
Mao'nun yoldaşlarının çocuklarının oluşturduğu 'küçük prensler' grubundan, parti hiyerarşisinin beş numarası Zeng, eski devlet başkanı Jiang Zemin'in yakın adamı ve Hu'nun rakibiydi. Seçilemeyen diğer önde gelenler 'demir lady' lakaplı, ülkenin en güçlü kadını Başbakan Birinci Yardımcısı Vu Yi, İkinci Yardımcısı Zeng Peiyan ve Savunma Bakanı Cao Gangçuan. Bugün Merkez Komitesi'nin Hu'nun ikinci dönem parti genel sekreterliğini onaylamasına kesin gözüyle bakılıyor. Politbüro'ya gireceği belirtilen ve 2012'de Hu'nun halefi gibi görülen iki isim öne çıkıyor: Partinin Şanghay şefi Şi Jinping ile Liaoning eyaleti başkanı Li Kekiang.