Clinton Bağdat'ta 'En önemli şey birleşik Irak' mesajı verdi

Clinton Bağdat'ta 'En önemli şey birleşik Irak' mesajı verdi
Clinton Bağdat'ta 'En önemli şey birleşik Irak' mesajı verdi

Mullen?ın eşlik ettiği Clinton, dışişleri bakanı sıfatıyla ziyaret ettiği Bağdat?ta Zebari ile görüştü. FOTOĞRAF: reuters

BAĞDAT - Irak’ta perşembeden beri Şii hacıları hedef alan intihar saldırılarında ölenlerin sayısı 160’ı bulurken ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Bağdat’a sürpriz ziyarette bulundu. Clinton dışişleri bakanı olarak ilk ziyaretinde Irak’ı yalnız bırakmayacakları mesajını verdi. ABD Büyükelçiliği’nin yeni binasına giden Clinton, burada savaşta dul kalan kadınlar ve sivil toplum temsilcilerine şöyle seslendi: “Irak’taki taahhütlerimize bağlıyız. İstikrarlı, egemen ve kendine güvenen bir ülke görmek istiyoruz. Birleşik bir Irak’tan daha önemli bir şey yok. Daha birleşik bir Irak,  güvenlik güçlerinize daha fazla güveneceğiniz bir Irak’tır. Siyasi sorunlarınızı nasıl çözeceğinizi söylemeyeceğiz, buna siz karar vereceksiniz. ” 
Clinton daha sonra Başbakan Nuri Maliki, Devlet Başkanı Celal Talabani ve Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile görüştü.  Zebari ile düzenlediği basın toplantısında Irak’ta gördüğü gelişmelerden çok etkilendiğini söyleyen bakan, ABD kuvvetlerinin çekilmesinin tamamlanacağı 2011’den sonraki stratejilerinin sivil ve büyüme alanlarında olacağına dikkat çekti. ABD ile ilişkilerin değişmeye başladığını dile getiren Zebari de “İlişkilerimiz askeriden sivile yönelmeye başladı. Ama güvenlik konusunda Irak’ın karşı karşıya olduğu tehditler var. Bu tehditlere  karşı koyabilmek için ABD’nin yardımının devam etmesini bekliyoruz” dedi.     

Hamaney ABD’yi suçladı
İran ise Irak’taki son saldırılarla ilgili doğrudan ABD ve İsrail’i suçladı. Dini lider Ali Hamaney saldırılarda ölen İranlı hacılar için taziye mesajında “Irak’ta terörizmin zehirli tohumlarını yayma konusunda Amerikan ve İsrail istihbarat servisleri birinci dereceden suçlu. Irak’ta dizginsiz terörizm yerleştiren şeytani akıllar ve günahkâr eller bilmeli ki, bu ateş onları da yakacak” dedi. Kapatılan İran-Irak sınırındaki Mehran kapısı da yeniden açıldı. (ap, afp, aa)