Clinton, Nijerya ile ABD demokrasisini eş tutunca...

Clinton, Nijerya ile ABD demokrasisini eş tutunca...
Clinton, Nijerya ile ABD demokrasisini eş tutunca...

Clinton, ABD?de 2000?deki şaibeli seçimin Bush?u iktidar yapmasını sorguladı.

Afrika turundaki Clinton, enerji zengini Nijerya'nın usulsüz seçim sistemiyle lekelenmiş demokrasisiyle ABD'ninkini eş tutunca Cumhuriyetçiler köpürdü

ABUJA - ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Nijerya ziyaretinde bu ülkedeki yolsuzluklara batmış seçim sistemi ve demokrasiyi Amerikan demokrasisiyle eşdeğer tuttu.
Clinton 11 günlük Afrika turunun sonuna yaklaşırken, önceki gün kara kıtanın petrol zengini ülkesi Nijerya’da Devlet Başkanı Umarı Yar’adua’yla görüştü. Ortak basın toplantısında ‘tanrının bahşettiği zenginliklere’ karşın yönetsel sorunlar, idaredeki şeffaflık eksikliği yüzünden devlet otoritesini reddedip şiddete başvuran grupların öne çıktığı tespiti yapan Clinton, fakat aynı sorunlardan Amerika’nın da muaf olmadığını söyledi. 2000’de George W. Bush’u ancak mahkeme kararıyla başkanlığa taşıyan Florida’daki
yeniden sayım krizini örnek veren Clinton özellikle o dönem Bush’un kardeşi Jeb Bush’un Florida valisi olmasına dikkat çekti: “Bizim demokrasimiz de evriliyor. Biliyorsunuz bizim de başkanlık seçimlerinde sorunlarımız oldu. Hatırlarsanız 2000’deki başkanlık seçimimiz, kardeşi yeniden sayımın yapıldığı eyaletin valisi olan bir adayın başkanlığıyla sonuçlandı. Yani bizim de sorunlarımız var.”
Demokratlar Bush’un zaferi kendi adayları Al Gore’dan çaldığı görüşünde. Gel gör ki Amerikan demokrasisinin bir Afrika ülkesiyle kıyaslanmasına köpüren Cumhuriyetçiler, yurtdışındayken siyasileri eleştirmeme teamülüne uymamayı değerlendirmeye aldı. Cumhuriyetçi stratejistlerden Terry Holt, CNN’e kara kıta turunda çok fazla gaf yaptığını söylediği Clinton için alaycı bir dille “Umarım Afrika’ya daha sık gider” dedi. Eski başkan eşi Bill Clinton’ın danışmanlarından James Carville ise kadın bakana “Söylediği şeyler içinde yanlış bir tek şey yok. Dışişleri bakanının hakikatleri konuştuğu zamanlar olmalı” diye kalkan oldu. Bakanlığı ise Clinton’ın 2000 seçimi örneğini tartışmalı bir durumda iktidarın barışçı devir teslimi açısından örnek verdiğini savundu.
Clinton Kongo’da da yanlış tercüme nedeniyle bir konuda kendisi yerine eşinin görüşünü sorduğunu zannettiği bir üniversite öğrencisini “Dışişleri Bakanı benim” diyerek azarlamıştı. Dün Liberya’ya geçen Clinton’ın Afrika turu Cape Verde’de sona eriyor. (Guardian)