Clinton'a Türkiye'deki üsler için yeşil ışık var

ANKARA - Türkiye, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın cumartesi günkü Ankara ziyareti öncesi Washington’dan Irak ve Afganistan taleplerine açık olduğu mesajı veriyor. Dışişleri Bakanı Ali Babacan, dün NATO toplantısı için Brüksel’e giderken, ABD’nin Irak’tan çekilmek için Türkiye’deki üsleri kullanıp kullanamayacağı sorulunca “Henüz talep gelmedi, olursa değerlendireceğiz. Yaklaşımımızın olumlu olduğunun bilinmesi gerek. Ne kadar asker, mühimmat, teçhizat çekilecek, bunların rotası ve hedefi ne olacak, bunların açık açık konuşulması gerek. Tanımlanmış haliyle Türkiye’nin üslerinin kullanımında sakınca görmezsek işbirliği yaparız.” 

‘Afganistan’a askeri çözüme inanmıyoruz’
Babacan Afganistan’a asker desteği sorulunca bu konuda da somut talep olmadığını belirtip, “Türkiye’nin askeri varlığının niteliği niceliğinden daha önemli. Bu da değerlendirilir, ancak daha çok Türk askerinin emniyet ve güvenlik birimlerinin eğitimine katkısı kapsamında.” Afganistan’da barış ve istikrar için askeri unsurlarun mutlaka olması gerektiğini düşünseler de “Tek başına yeterli değil. Sadece daha fazla askeri güç ve teknolojiyle bir sonuç alınabileceğini düşünmüyoruz” diyen Babacan ekledi: “Sorunlar çözülecekse bu nihayetinde siyasi çözüm olacak. Biz askeri çözüme inanmıyoruz. Bu bir siyasi çözüm olacaktır. Bu da ancak geniş kesimlerin katılımının sağlanabileceği bir siyasi mekanizmayla mümkün olacaktır.”
ABD’nin Suriye ve İran’la diyaloğa açık tavrını desteklediklerini de belirten Babacan, “Bizim pozisyonumuzdan yararlanmak isteyene gerekli katkıyı veririz” dedi. 

‘Umarız Sudan daha da çıkmaza girmez’
Babacan, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Darfur nedeniyle Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir hakkında aldığı tutuklama kararı sorulunca tavırlarını şöyle açıkladı: “Sudan’la ilgili sorunların çözümünde Hartum yönetimiyle işbirliği zorunludur. Umarız, gelişmeler Sudan’ı daha da çıkmaza sokacak gelişmeler olmaz.” (Radikal)