Clinton'ı Lieberman mı çarptı?

Clinton'ı Lieberman mı çarptı?
Clinton'ı Lieberman mı çarptı?

Hamaslı Başbakan İsmail Haniye dün Gazze?de mesih gelene dek devlet kurulmasına karşı çıkan aşırı dinci ve anti Siyonist Yahudi grubu Neturei Karta?yı ağırladı. Clinton, Dış İlişkiler Konseyi?nde konuşma yaptı. FOTOĞRAFLAR: reuters

Clinton, Lieberman'la teması sonrası kırılan dirseği iyileşir iyileşmez 'şahinleşti'. Yahudi yerleşimlerini anmadan, 'Araplar da barış için sorumluluk alıp İsrail'i tanımalı' diyen Clinton, İran'a 'Sizi vurmaktan çekinmeyiz' mesajı yolladı. İsrail ise Kızıldeniz'e nükleer denizaltının ardından iki savaş gemisi çıkardı

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, kazayla kırılan dirseği iyileşir iyileşmez dış siyaset sahnesine çıkışında İran’a ‘Vakit dar. Amerika müttefiklerini savunmak için askeri güce başvurmaktan çekinmez’ uyarısıyla ‘şahin’ kesilirken, İsrail bölgede derin mesajlar içeren askeri manevralara girişti.
Clinton, önceki gün Dış İlişkiler Konseyi’nde Başkan Barack Obama’nın Ortadoğu barışı ve İran’la diyalogdan çark ettiği kuşkusu yaratan bir konuşma yaptı. ABD’li bakan, 17 Haziran’da İsrailli meslektaşı Avigdor Liebarman’la basın toplantısında Filistinlilerle müzakereler için Yahudi yerleşimleri inşasının durdurulması konusunda restleşmekten çekinmemiş ve hemen sonra Beyaz Saray’a giderken düşüp bileğini kırmıştı. Clinton, bu kez yerleşimleri dondurma şartını bile anmadan meseleyi “İsraillilerle yerleşimler meselesini çözmek için çalışıyoruz. Onlarca yıldır Amerikan yönetimlerinin yerleşimlerle ilgili politikaları uyumludur” diye geçiştirdi. Arap ülkelerine de İsrail’i tanıma çağrısı yapan Clinton, barışın sadece ABD ve İsrail’in sorumluluğu olmadığını savunup “Arap devletleri de Filistin’i desteklemek, İsrail’le ilişkileri ilerletmek ve kamuoylarını barışı kucaklamaya ve İsrail’in varlığına kabule hazırlamakla yükümlü” çıkışı yaptı. İsrail’in 1967 sınırlarına çekilmesi ile Filistin devleti kurulmasını içeren Arap Barış Planı’na da destek veren Clinton “Arap ülkelerinden şimdi anlamlı adımlar bekliyoruz” diye ekledi. 

‘Fırsat sonsuz değil’
Clinton’ın İran mesajı ise “Tercih çok açık. İran’la iştigale devam etmeye hazırız fakat şimdi eylem zamanı. Bu fırsat sonsuza dek açık kalmaz” oldu. ABD’li bakan diplomasiye ağırlık vermelerinin hasımları tarafından yanlış anlaşılmaması gerektiğini belirtip uyardı: “Gerektiğinde dünyanın en güçlü ordusuyla dostlarımızı, çıkarlarımızı ve herşeyin üzerinde halkımızı korumaktan kaçınmayız. Bu ne aradığımız bir seçenektir ne de tehdit, tüm Amerikalılara vaadimizdir.” İran’la doğrudan temasın başarı garantisi sunduğu hayali kurmadıklarını da belirten Clinton, Tahran’a ‘ya uluslararası tecrit ya da entegrasyon’ seçeneği sunulması gerektiğini ekledi.
Hal böyleyken, İsrail nükleer kapasiteli Dolphin sınıfı denizaltısından 10 gün sonra iki savaş gemisini Mısır desteğiyle Kızıldeniz’e geçirdi. Füze donanımlı gemilerin Batılı bir ülkenin bayrağı altında Basra’da ya da Umman Denizi’nde konuşlanacağı öne sürüldü. İsrail basını Hanit ve Eylat adlı gemilerin hedefinin İran’a mesaj vermek olduğunu yazarken, bir Savunma Bakanlığı yetkilisi, “Bu ciddiye alınması gereken bir hazırlık. İsrail, zamana yatırım yapıp, İran’a olası saldırının zorluklarına hazırlanıyor” dedi. Ayrıca İsrail’in İran’da olası balistik füzelere karşı geliştirdiği Demir Kubbe adlı hava savunma sisteminin ilk denemesini başarıyla gerçekleştirdiği açıklandı.
İsrail’in İran’ın nükleer tesislerine saldırısı için Suudi havasahalarının kullanımı garantisi aldığı öne sürülmüşken, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden egemenlik bahanesini öne sürüp, “İsrail İran’a saldırırsa yolunda durmayız” demişti. (Dış Haberler)