Clinton'ın bir sözü İsrail'i panikletti

Clinton'ın bir sözü İsrail'i panikletti
Clinton'ın bir sözü İsrail'i panikletti

Hillary Clinton, İsrail?in tepkisi üzerine ikinci bir açıklama yapmak zorunda kaldı. FOTOĞRAF: AP

ABD Dışişleri Bakanı, İran nükleer silah sahibi olursa bölgeyi güvenlik şemsiyesine alacaklarını söyledi. İsrail, 'ABD nükleer silahlı İran'ı kabullendi' sonucunu çıkarıp sert tepki gösterdi

BANGKOK- Asya turundaki ABD Dı-şişleri Bakanı Hillary Clinton’ın İran’ın nükleer silah sahibi olmasına nasıl misillemede bulunacaklarına dair açıklaması İsrail’i telaşlandırdı. ABD Başkanı Barack Obama’nın ‘İran ile öncelik diyalog’ söylemine karşın geçen hafta müttefikleri korumak için silah gücü kullanacakları tehdidini savurmuş Clinton, dün İran nükleer silah sahibi olursa, komşularını silahlandırıp Körfez’i Amerikan güvenlik şemsiyesine almaktan söz etti. İsrail, Obama yönetiminin nükleer silahlı İran’ı kabul ettiği sonucunu çıkarıp telaşlandı.
Clinton önce Tayland televizyonuna şöyle konuştu: “İran ile görüşmeler için kapımız açık duracak. Ancak  açıkça belirttiğimiz gibi bölgedeki ortaklarımızın güvenliğini artırmak için harekete geçeceğiz, felç edici önlemler (yaptırımlar) alacağız. İran şunu hesaba katmalı: ABD bölge üzerinde güvenlik şemsiyesini yayarsa, Körfez ülkelerinin askeri kapasitelerine daha da fazla destek verirse, İran’ın daha güçlü ya da güvenli olması ihtimali yoktur. Sandıkları gibi nükleer silah ele geçirirlerse, bölge ülkelerine gözdağı veremez ve hükmedemezler.” 

‘Şimdiden kabullenmişler’
İsrail Başbakan Yardımcısı, İstihbarat ve Nükleer Enerji Bakanı Dan Meridor ise, Clinton’a veryansın etti: “İran nükleer silah kullanırsa müttefikleri koruyacaklarına dair Amerikan beyanı beni hiç de heyecanlandırmadı, zira İran’ın nükleer silah sahibi olması ihtimali şimdiden kabullenilmiş gibiydi. Bu bir hatadır. İran’ın nükleer silah sahibi olması ihtimalini engellemek yerine bunu becerebileceği değerlendirmesine göre hareket edemeyiz.” 
İsrail’in çıkışı üzerine, ABD Dışişleri Bakanı Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) toplantısı çerçevesinde basın toplantısı düzenleyerek düzeltmeye gitti:  “Yeni bir politika önermiyorum. Aslında hepimiz İran’ın nükleer silah peşinde koşmasının kabul edilemez olduğuna inanıyoruz ve ben de bunu defalarca söyledim. Ben sadece İran’ın şunu anlaması gerektiğine işaret ediyorum: Nükleer silah peşinde koşması güvenliğini artırma ya da bölgesel-küresel güç olma hedefine ulaşmasını kolaylaştırmayacak. İran şuna odaklanmalı ki, nükleer silah peşinde koşarsa bölgede silahlanma yarışıyla karşı karşıya kalacak. İran daha çok değil, daha az güvende olacak.”
ASEAN’a ‘ABD Asya’ya geri dönüyor’ mesajını götüren Clinton, Kuzey Kore’nin Birmanya’ya nükleer teknoloji transferine dair haberleri ciddiye aldıklarını, bunun bölge güvenliğine yeni tehdit olacağını, Kuzey Kore’nin geri dönüşsüz şekilde nükleer silahsızlanması gerektiğini söyledi. (afp)