Clinton'ın bürosunda kansız rehine eylemi

ABD'de 2008 başkanlık seçiminin Demokrat Parti'den favori adayı Senatör Hillary Rodham Clinton'ın, New Hampshire eyaletindeki Rochester'da bulunan seçim bürosu Amerikan macera filmlerinden aşina bir eyleme sahne oldu.

ROCHESTER - ABD'de 2008 başkanlık seçiminin Demokrat Parti'den favori adayı Senatör Hillary Rodham Clinton'ın, New Hampshire eyaletindeki Rochester'da bulunan seçim bürosu Amerikan macera filmlerinden aşina bir eyleme sahne oldu. Önceki gece büroya gidip üzerinde bomba olduğu iddiasıyla üçü kadın, biri erkek ve biri bebek beş kişiyi rehin alan Leeland Eisenberg adlı kişi, o sırada Virginida'da bir parti etkinliğindeki eski first lady'le görüşmek istedi.
Akıl sağlığı sorunları varmış
Eisenberg'in kısa süre sonra bebeğiyle bıraktığı genç kadının yakındaki bir dükkâna girip, 911'i aramalarını söylemesiyle polis olay yerine geldi. İki saat sonra bir rehineyi daha bırakan Eisenberg, beş saat sonra elleri havada binanın dışına çıkıp dizlerinin üzerine çökerek teslim oldu. Diğer Demokrat adaylar Barack Obama ve John Edwards'ın aynı caddedeki büroları önlem olarak boşaltıldı. Bölgede tanındığı ve geçmişte akıl sağlığı sorunları yaşadığı söylenen Eisenberg'in, vücuduna bomba değil, yollarda kullanılan işaret fişeği yapıştırdığı ortaya çıktı. Adam kaçırmakla suçlanan eylemci, daha önce bir şiddet eyleminden mahkemeye çıkarılmış ve hapis yatmış. Clinton, olay sonrası rehin alınan kampanya gönüllüleriyle görüşüp polislere teşekkür etti.