Clinton'ın desteğine feci yanıt

Clinton'ın desteğine feci yanıt
Clinton'ın desteğine feci yanıt

İnsanlarla dolu bir cami dahil çöken altı binanın enkazından çıkan cesetlerle ölü sayısının artmasından korkuluyor. Ölenlerin 19?u kadın, 11?i ise çocuklardan oluşuyor. FOTOĞRAFLAR: AFP, REUTERS

ABD Dışişleri Bakanı, Pakistan'a ayak basar basmaz Taliban Peşaver'i cehenneme çeviren bir saldırı düzenledi. Koca bir pazar yeri yerle yeksan olup cayır cayır yandı. 92 kişi öldü, 217 yaralı var. Clinton, 'Pakistan yalnız değil' dedi

150 kilo patlayıcı kullanılan sadırı sonrası yangın güçlükle söndürüldü.

PEŞAVER - Amerikan yönetimi Taliban ve Kaide’yle savaşın göbeğine Pakistan’ı oturturken, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a üç günlük İslamabad ziyaretinde çok kanlı bir saldırıyla ‘hoşgeldin’ denildi. Peşavir’i cehenneme çeviren saldırıda en az 92 kişi ölürken 217 kişi yaralandı.
Afganistan sınırındaki aşiret bölgelerinde Taliban’a saldıran Pakistan yönetimini cesaretlendirmek için İslamabad’a giden Clinton, ülkeye ayak basar basmaz Kuzey Batı Sınır Eyaleti’nin başkenti Peşavar’den dehşet saçan bir saldırı haberi geldi. 2.5 milyonluk kentin en yoğun bölgesindeki Mina adlı pazarda infilak eden bomba en az 92 can aldı. Dükkânları yerle bir edip binaları harabeye çeviren ve büyük bir yangına yol açan saldırıda yaralı sayısı çoğu çocuk ve kadın 217’yi buldu. Sivillerden oluşan kurbanların 19’u kadın, 11’i çocuk. 

Yangın uzun süre sönmedi
İtfaiye pazarı saran yangını söndürmek için uzun süre uğraşırken, insanlarla dolu bir cami dahil çöken altı binanın enkazından çıkan cesetlerle ölü sayısının artmasından korkuluyor. Polise göre 150 kilo patlayıcı yüklü araçla düzenlenen saldırının sorumluluğunu üstlenen olmazken, hastaneler halka kan bağışı çağrısı yaptı. Görgü tanığı Muhammed Sıddıki “Büyük bir patlama oldu. Her yeri duman kapladı. Yolda çığlık atan insanları gördüm” derken, omzundan yaralanan Muhammed Osman “İnsanı sağır eden bir patlamaydı. Birkaç dakika gözlerim hiçbir şey görmedi” diye konuştu. Dr. Müslim Han ise, yaralıların yığıldığı hastane koridorlarının halini “Her yerde ceset parçaları var. Yanmış, yaralanmış, ölmüş insanlar var” diye anlattı.
Ordunun Afgan sınırındaki aşiret bölgelerinde 30 bin askerle yürüttüğü operasyona paralel olarak bu ay Pakistanlı Taliban’ın saldırılarında ölen sayısı 330’u geçti. Son iki yılda bombalı saldırılara kurban gidenlerin sayısı ise 2420’yi buldu. 

215 milyon dolarlık yardım
Amerikan Kongresi’nden Pakistan’a beş yılda 7.5 milyar dolarlık yardım paketinin geçmesinin ardından elektrik sıkıntısı çeken ülkeye enerji alanında 215 milyon dolarlık yatırım müjdesiyle gelen Clinton ise bu ilk ziyaretinde ordunun Güney Veziristan’daki operasyonlarına övgü düzüp, “Bu savaşta Pakistan’ın yalnız olmadığını bilmenizi istiyorum. ABD, sadece hükümetiyle değil demok-
ratik Pakistan’ın halkıyla ortaklık için yeni bir sayfa açmak istiyor” mesajı verdi. Clinton, ABD’nin sürekli olarak insansız uçaklarla vurduğu Afganistan ve Pakistan sınırını kastederek “Sınırdaki tehdide karşı birlikte karşı koymak için Pakistan ordusuyla işbirliği arıyoruz” diye ekledi.
Pakistanlı meslektaşı Şah Mahmud Kureyşi ise “Bu iğrenç suçu işleyenler azmimizi kırmak istiyor! Sarsılmayacağız, bükülmeyeceğiz, sizinle savaşacağız” diye kükredi. Pakistan ordusu da Güney Veziristan’da 17 Ekim’den beri süren operasyonda dün 25 kişinin daha ölmesiyle Taliban kayıplarının 264’ü bulduğunu açıkladı. (afp, ap, Reuters)