Clinton'ın kahkahası da dillere dolandı

ABD'de 2008 başkanlık seçiminin Demokrat Parti'den favori adayı New York senatörü Hillary Clinton, göğüs çatalının ardından kahkahasıyla da gündem oldu.

WASHINGTON - ABD'de 2008 başkanlık seçiminin Demokrat Parti'den favori adayı New York senatörü Hillary Clinton, göğüs çatalının ardından kahkahasıyla da gündem oldu. Muhalifleri, eski first lady'yi bu kez 'tavuk gıdaklamasını' andıran kahkahasıyla diline doladı.
Muhaliflerine göre Clinton, birdenbire patlattığı ve etrafındakilere bir espriyi kaçırdıkları hissiyatı veren kahkahasını, rakipleri ve gazetecilerin saldırgan sorularından kaçınma amaçlı bir silah olarak kullanıyor. Clinton'ın özellikle 2003'teki Kongre oylamasında Irak savaşına 'Evet' oyu vermesine dair sorularda resmen kahkahaya boğulması da muhaliflerinin en önemli dayanağı. Muhafazakâr radyocular Clinton'ın kahkahasını programlarında bol bol çalarken, kocası eski Başkan Bill Clinton'ın eski siyasi danışmanı Dick Morris şu yorumu yapıyor: "Kahkahası yüksek, yakışıksız ve aslında neşesiz. Gıdaklama ile çığlık arasında korkunç bir ses."
Hazırcevaplıktansa kahkaha
Bazı muhalifleriyse kahkahalarını, Clinton'ın anket gerilimine bağlıyor. Zira ulusal anketlerin lideri Clinton, Ortabatı'daki çiftçi eyaleti Iowa'da, Demokratların adayını netleştirecek parti kongresi seçimi öncesi kilit rakibi siyah senatör Barack Obama'nın gerisinde. Demokrat senatörün dostları ise kahkahasını, müstehzi ve iğneleyici tarzının Ortabatı seçmenine uymamasına bağlıyor. Onlara göre Clinton, saldırgan sorular karşısında muhabirleri bozmak yerine kahkahayı seçiyor. (Independent)