Çocuğa 'Mickey Fare'li ölüm propagandası

Filistin'de iktidar ortağı Hamas'ın başı bu kez 'Cihadcı fare' yüzünden dertte. Hamas'a ait El Aksa kanalında cumaları yayımlanan çocuk programında Walt Disney'in ünlü çizgi karakteri 'Mickey Fare'ye benzeyen...

GAZZE - Filistin'de iktidar ortağı Hamas'ın başı bu kez 'Cihadcı fare' yüzünden dertte. Hamas'a ait El Aksa kanalında cumaları yayımlanan çocuk programında Walt Disney'in ünlü çizgi karakteri 'Mickey Fare'ye benzeyen 'Farfur' adlı karakterin, çocukları 'İsrail ve Batı'ya karşı cihada çağırması' sert tepki çekti. İsrail ile Walt Disney'in kınamaları üzerine Filistin Enformasyon Bakanı Mustafa Barguti, programın yayından kaldırılması emri verdi. Ama Hamas, emre itaat etmiyor.
'Yarının Öncüleri' adlı programda Sara adlı asistanıyla boy gösteren Farfur, çocuklara 'İslamiyet'in emirlerine uyarak İsrail ve ABD'ye direnmeleri' ve 'dünyanın efendileri olmaları için Müslümanlara yardım etmeleri' çağrısı yapıyor. Farfur, "İslamcıların yöneteceği dünyanın temellerini atıyoruz. İslam âlemini eski muhteşemliğine kavuşturacağız. Allah'ın izniyle Kudüs, Irak ve katillerin işgal ettiği tüm İslam ülkelerini özgürleştireceğiz" diyor. Çocukların telefonla bağlandığı programda, Sara'nın "El Aksa Camisi için ruhunu nasıl feda edeceksin" diye sorduğu bir çocuk "Öldüreceğim. Yahudileri yok edip şehit olacağım" demişti. Programda, ABD Başkanı George W. Bush ile İsrailli liderleri hedef alan şarkıların yanı sıra Hamas'ın 'Bekle bizi Kudüs' veya 'Şimdi ölüm zamanı' gibi sözler içeren marşları da söyleniyor.
'Çocuklara şeytani eğitim vermektir'
Walt Disney'in kızı Diane Disney Miller, "Çocuklara böyle fikir aşılamak şeytan olmayı öğretmektir" derken, İsrail Dışişleri sözcüsü Mark Regev, 'Çocuklara Yahudileri öldürmenin iyi bir şey olduğunu öğrettiği' için programın kaldırılmasını istedi. Bunun üzerine Filistin Enformasyon Bakanı Barguti, "İşgale karşı meşru mücadele yanlış aktarılıyor. Bir çocuk programının siyasi mesaj için kullanılması talihsizlik" diyerek programı yayından kaldırma talimatı verdi. Ama kanalın üst düzey bir yöneticisi, "Program yarın da yayımlanacak. Barguti konuyu yanlış anlamış" açıklaması yaptı. (afp, ap, Telegraph)