Çocuklarda Saddam sendromu

Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in Kurban Bayramı'nın ilk günü asılması ve infaz anının cep telefonlarıyla kaydedilip yayımlanmasına yönelik yoğun tepkiler karşısında ABD Başkanı George W. Bush, "İdamın daha onurlu biçimde yapılmasını dilerdim.

HOUSTON - Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in Kurban Bayramı'nın ilk günü asılması ve infaz anının cep telefonlarıyla kaydedilip yayımlanmasına yönelik yoğun tepkiler karşısında ABD Başkanı George W. Bush, "İdamın daha onurlu biçimde yapılmasını dilerdim. Ama öldürdüğü binlerce insandan esirgediği adalet ona tanındı" yorumu yaparken, olayın yankıları da giderek trajik boyutlar aldı. Zira idamın ekranda tekrar tekrar gösterilmesinden etkilenip kendisini asan çocukların sayısı dün üçe çıktı. Böylece Saddam, bir dönem Türkiye'de çocukların 'Pikachu gibi uçacağım' deyip balkondan atlamalarına yol açan Pokemon çizgi filmindeki 'Pikachu' karakterini aratmaz bir 'kahramana' dönüştü.
Pakistanlı bir çocuğun salı günü 'Saddam'ın ölümü oyunu' sonucu kendini asmasının ardından önceki gün 15 yaşındaki Hintli bir genç kızın 'Saddam'ın acısını hissetmek' için aynı şekilde intihar etmesi sonrası, iş Amerika'ya sıçradı. Teksas'ın Webster kentinde yaşayan 10 yaşındaki Sergio Pelico, pazar günü ekrandaki idam görüntülerini izledikten sonra kendini asarak öldü.
Ailesi Sergio'nun kendilerine Saddam'ın asılmasını sorduğunu aktarırken polis, "Saddam'ın ne hissettiğini deneyip anlamaya çalıştığını ve olayın kontrolden çıktığını sanıyoruz" açıklaması yaptı. Sergio'nun odasındaki ranzaya düğümlediği kumaş parçasını boynuna doladığı 'deney' sırasında, yakınlarının da evde bulunduğu belirtildi.
'Saddam'ı kahraman oldu'
İdamı telefonla kaydeden iki gardiyan tutuklanırken, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Saddam'ın 'kahramanlaştırıldığı' eleştirisi getirdi. İsrail'in Yediot Aharonot gazetesine konuşan Mübarek, idam görüntüleri için 'Barbarca ve tiksindirici' dedi. Bu konuda Bush'a bile mektup yazan Mübarek, "Saddam'ın idamı hak edip etmediği veya işgal altındaki mahkemenin yasadışı olup olmadığını tartışmıyorum. Gerçi uzmanlar yasadışı diyor. Dünyanın her yerinde her gün idamlar yapılıyor ama Bağdat'ta bayramın ilk günü yapılan kabul edilemez. Bayram duası okunurken, Saddam'ı asmak niye? Sonra da korkunç ve ilkel görüntüleri yayımladılar. Sonuçta Saddam'ın idam şartlarını hiç kimse unutmayacak. Saddam'ı şehit konumuna yükselttiler. Ama Irak'taki sorunlar baki."
Mısır lideri, daha ileri gidip ABD yönetimini İsrail ve Suriye barışına engel olmakla da suçladı. (afp, ap)