'Çok güzel şeyler söyledi ama...'

'Çok güzel şeyler söyledi ama...'
'Çok güzel şeyler söyledi ama...'

Kahire Üniversitesi?ndeki konuşması locadaki gençler tarafından coşkuyla takip edilen Obama, daha sonra Gize piramitleri ve Sfenks heykelini gezdi. FOTOĞRAFLAR: AP, REUTERS

Obama'nın Kahire'de ayakta alkışlanan konuşması genelde Müslümanlarca 'yeni bir başlangıç' olarak algılandı. Hamas 'Uygulamayı görmek lazım' , Filistin Yönetimi 'İsrail'e net mesaj' dedi. İsrail, Obama'nın umudunu paylaşmakla yetindi. İran dini lideri ABD'nin çirkin yüzünün lafla değişmeyeceğini söyledi

KAHİRE - ABD Başkanı Barack Obama’nın Mısır’ın Kahire Üniversitesi’nde 1.5 milyar Müslüman’a hitaben yaptığı konuşma, genelde İslam âleminde memnuniyetle karşılandı. İsrail ise, Obama’nın umudunu paylaştığını söylese de kendisinden hiçbir şey talep edilmemiş gibi davrandı.
Obama’nın İncil ve Tevrat’ın yanı sıra Kuran’dan üç ayet ve bir hadisten alıntı yaptığı konuşması sık sık alkışlarla kesildi, hatta bir dinleyici tarafından ‘Seni seviyoruz’ bağırışıyla bölündü ve son sözlerinin ardından ayakta alkış koptu. Salondakilerin çoğunu din adamları oluştururken, localarda kızlı erkekli gençler vardı. Ortadoğu’da 30 televizyonun canlı yayımladığı konuşmayı Hizbullah’ın Manar ve İran’ın Alem kanalları Arapça çeviriyle verdi. AP sözlerini Müslümanların olumlu karşıladığını, ama destekleyecek hareket beklediklerini belirtirken, Reuters, ‘İsrail-Filistin sorununu sona erdirmek için yeni bir girişim önermemesinin hayalkırıklığı yarattığı’ yorumunu yaptı. Tepkiler şöyleydi:

Gül: Gönlümüze tercüman oldu
Türkiye: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: “İçten, dürüst ve gerçekçi konuştu. İslam ülkeleri bakımından barış ve istikrar için ortak, yapıcı bir lider olduğunu gösterdi. Mesajları net. İslam ülkelerinin yurttaşlarının gönlünden geçenleri ifade etmesi ümit verici. Barış için aldığı konumu çok isabetli buldum.” Başbakan Tayyip Erdoğan: “Dinlediğim bölümlerin tamamına katılıyorum.”
İsrail: Başbakan Benyamin Netanyahu, kabineyi toplayıp  hükümet açıklamasını belirleyip, bakanlarına ayrı açıklama yapmamaları talimatını verdi. “Obama’nın önemli konuşmasının İslam âlemi ile yeni bir uzlaşmaya yol açmasını umuyoruz. Obama’nın çabalarının yeni bir çağ başlatıp çatışmaları sona erdirmesi, Arapların İsrail’i Yahudi halkının vatanı olarak tanıması, Ortadoğu’da barış ve güvenlik içinde yaşanması umudunu paylaşıyoruz. Her barış girişiminde İsrail’in güvenliği garanti edilmeli” diyen açıklama, Filistin devleti kurulması ve Yahudi yerleşimlerinin durması taleplerine değinmedi.  Yerleşimci sözcüsü Aliza Herbst, “İslam Batı ile savaşta. Obama’nın barış vizyonu hoş ama naif” tepkisini gösterdi.
Filistinliler: Hamas sözcüsü Fevzi Barhum: “Konuşmayı biçimiyle değil halkların özgürlüğü, demokratik tercihleri ve Filistin halkının toprağı üzerindeki hakkı temelinde hangi politikaların uygulanacağıyla yargılamalı.  Konuşma somut bir değişimi yansıtırken birçok çelişki barındırıyor. Bize Amerika’nın dünyadaki imajını düzeltmeyi amaçladığını düşündürüyor.” Filistin yönetimi sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna: “Yeni ve farklı Amerikan politikasını gösteriyor. Adil barışın başkenti Kudüs olan Filistin devletiyle olacağına dair İsrail’e net mesaj verdi.”
İran: Dini lider Ayetullah Ali Hamaney:  “Ortadoğu ulusları ABD’den kalplerinin en derinliklerinden nefret ediyor. Yeni yönetimin  ABD’nin çirkin, tiksindirici ve kaba yüzünü değiştirme çabaları sadece laf ve sloganla başarılı olamaz. Eylem gerek.”
Mısır: Dışişleri sözcüsü Hüsam Zeki: “Çok önemli bir konuşmaydı. Ama Arap-İsrail sorununun çözümü için yeni hiçbir şey içermiyordu.” Arap Birliği Genel Sekreteri Emir Musa: “ABD İsrail-Filistin sorununda iki tarafa eşit mesafede durmalı. İsraillilere bedava köfte verilmemeli. Bir şey istiyorlarsa bedelini ödemeleri gerektiği zaman  gelmeli” Sünni İslam’ın merkezi olma iddiasındaki El Ezher Üniversitesi: “Amerika ile İslam âlemi arasında yeni bir ilişki vaat ediyor, uygarlıklar arasında  çatışma yerine gerçek diyaloğun yolunu açıyor, Obama’nın İslam’a ve daha iyi bir dünyaya katkısına saygısını gösteriyor.”  Üniversite öğrencisi Sayid Borhan, “Güzel şeyler söyledi, ama sadece bir konuşma, siyaseten İsrail’e baskı zordur” El Ahram Hebdo editörü Randa Ahmavi: “Amerika ilk kez ötekini tanıma yönünde bilgece bir strateji benimsiyor.” (Dış Haberler)