Çöpe karşı BM barış gücü

İtalya'da yeterince çöp gömme ve işleme merkezi bulunmaması nedeniyle 15 bin ton çöpün biriktiği Napoli'de patlak veren protestolar üzerine eski bir çöp deposu yeniden açıldı, ama bu kez de deponun çevresinde yaşayanlar isyan çıkardı.

ROMA - İtalya'da yeterince çöp gömme ve işleme merkezi bulunmaması nedeniyle 15 bin ton çöpün biriktiği Napoli'de patlak veren protestolar üzerine eski bir çöp deposu yeniden açıldı, ama bu kez de deponun çevresinde yaşayanlar isyan çıkardı. Salerno kentindeki Parapoti deposunun yeniden açılması sağlık ve çevre sebepleriyle vatandaşın tepkisini çekince, Montecorvino Pugliano ve Rovella belediyeleri BM'ye 'Buraya barış gücü gönderin' çağrısı yapıp, Roma'yı 'San Marino Cumhuriyeti'ne iltihak ederiz' diye tehdit etti.
Dün depo önünde toplanan belediye meclisleri, 'İtalyan devletinin kararının yöre halkına yönelik ciddi ihlal olduğunu' belirtip, durdurulmazsa BM'den barış gücü talep etme ve İtalya'nın kuzeydoğusundaki 27 bin nüfuslu San Marino'ya iltihak etmeye dair önergeleri görüştü. Yöre halkı elde pankartlarla dört gündür tesis önünde nöbet tutuyor. Ancak polis destekli bir teknik heyet çöp merkezinde çalışmaya başladı.