Cumhurbaşkanı Talat: Birleşme hayali bitiyor

KKTC Cumhurbaşkanı Talat uluslararası toplumu uyardı: "Adada bölünme derinleşiyor. Kıbrıslı Türkler tekrar iki devlet seçeneğine yöneliyor. Ölümcül yara sarılmazsa birleşmiş ada umudu ölebilir."

LONDRA/LEFKOŞA - Kıbrıs Rum Kesimi'nde 2008'deki başkanlık seçimi öncesi çözüm çabaları donmuşken, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'tan uluslararası topluma önemli bir uyarı geldi: Adada bölünmüşlük iki devletli çözüme gidiyor.
Talat, dün Daily Telegraph'da yayımlanan özel demecinde, adadaki bölünmüşlüğün kalıcılaşabileceğini ilk kez bu kadar kesin bir dille ifade etti. KKTC lideri, Kıbrıslı Türkler ve Rumlar arasındaki çatışmalarda alınmış 'ölümcül yaranın' en kısa sürede sarılmaması halinde birleşmiş bir ada umudunun sonsuza dek öleceğini kaydetti. Adada çözüm ve birleşme yanlılarının iktidarda olduğunu, ancak güçten düşmeye başladıklarını söyleyen Talat, "Bölünme derinleşiyor. Kıbrıslı Türklerin çoğunun iki devletli seçenekten, yani bölünmüşlüğün kalıcılaşmasından yana olduğuna işaret eden kamuoyu araştırmaları ortaya çıkıyor. Bu Türklerin eski pozisyonlarına döndüğünü gösteriyor" vurgusu yaptı. Kıbrıslı Türklerin birleşmeye yüzde 65'lik bir oranda 'Evet' dediği 2004 referandumunun tam aksi yönde düşünmeye başladığını belirten Talat, "Çatışmanın çözümündeki başarısızlık insanlarda adanın birleşmeyeceği hissiyatını derinleştirdi. Bu büyük bir tehlike. Siyasilerin seçeneklerini daraltıyor. Siyasiler halklarının arzuları hilafına hareket edemez. Bugün kuzeydeki tüm güç çözüm yanlısı güçlerin elinde. Ama eğer bu değişirse artık daha neler olur bilemem" uyarısında bulundu. Talat, ilk etapta kuzeye tecridin kaldırılmasının önçözüm olarak müzakereler için zemin hazırlayabileceğini ekledi.
Papadopulos'la Talat 5 Eylül'de buluşuyor
Koalisyon ortağı AKEL'le yollarını ayıran Rum lideri Tasos Papadopulos'un Talat'la görüşme tarihi ise dün netleşti. Yeşil Hat'ta buluşan KKTC Cumhurbaşkanlığı müsteşarı Raşit Pertev ile Papadopulos'un diplomasi şefi Tasos Conis iki liderin 5 Eylül'de ara bölgedeki BM temsilciliğinde buluşacağını duyurdu. İki lider eski BM arabulucusu İbrahim Gambari aracılığıyla adada günlük hayatı etkileyen teknik konularda ilerlemeyi hedefleyen 8 Temmuz 2006 uzlaşmasıyla ilgili konuları ele alacak. KKTC bu suretle kapsamlı çözüm müzakerelerine ulaşmayı umut ediyor. (Daily Telegraph/afp)