Cumhuriyetçi yarışa bir aktör katılıyor

Amerika'da Cumhuriyetçi Parti'nin en iddialı isimlerinden televizyon yıldızı ve eski senatör Fred Thompson, 2008'deki başkanlık yarışına resmen katılıyor.

WASHINGTON - Amerika'da Cumhuriyetçi Parti'nin en iddialı isimlerinden televizyon yıldızı ve eski senatör Fred Thompson, 2008'deki başkanlık yarışına resmen katılıyor. Uzun süre kararsız kalan Thompson, zemin yoklamalarında edindiği olumlu izlenip üzerine adaylığı için resmi başvuruyu 6 Eylül'de yapacağını duyurdu.
1994-2003 yıllarında Tennessee senatörü olan 65 yaşındaki Thompson, 'Kanun ve Düzen' adlı polisiye dizide New York savcısı rolüyle beğeni toplamıştı. Cumhuriyetçi Parti'de sekiz adaylık yarışı eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani ile Massachusetts eski valisi Mitt Romney önde götürüyor. Ama Giuliani, kürtaj, eşcinsel hakları gibi konulardaki liberal tavrından ötürü muhafazakârların tepkisini çekiyor. Sağa hitap eden Romney ise dindar Hıristiyan çevrelerin çoğunun 'sapkın' gördüğü Mormon mezhebinden olmasının dezavantajını yaşıyor. Bu ortamda, gelenekçi muhafazakâr Thompson'ın şansı artıyor. Rakipleri ise Thompson'ı 'yüzeysel, popülist, tembel ve gösterişçi' buluyor. (aa, ap)