Daha icraatın başında Nobel alınca sırtındaki barış yükü arttı

TAHRAN/KABİL/PARİS/KUDÜS - ABD Başkanı Barack Obama’nın bu yılki Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmesi dünyada geniş yankı bulurken, tepkiler, bunun Amerikan liderine vaatlerini hayata geçirmek için büyük bir sorumluluk yüklediği üzerinde birleşti. ‘Ne için’ soruları eşliğinde Obama’nın henüz ödülü hak edecek bir şey yapmadığı eleştirileri gelse de, pek çok lider ödülün Obama’yı dünya barışı ve silahsızlanma gibi kritik konularda cesaretlendirmesi umudunu dile getirdi.
Obama’nın diyaloga giriştiği İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın sözcüsü, “Umarız bu dünya düzenine adalet getirme yolunda yürümeye teşvik eder” temennisini aktarırken, Taliban’ın sözcüsü Zabihullah Mücahid kararı “Ne için barış ödülü? Obama’ya şiddeti artırıp sivilleri öldürmekten ödül verilmeliydi” diye kınadı. Hamas’ın sözcüsü Samir Ebu Zuhri “Obama Filistinlilere vaatten başka bir şey vermedi. İsrail işgaline destek sundu. Dünya barışına hiçbir katkı yapmadı” dedi. Hizbullah’dan Lübnan meclisi üyesi Hasan Fadlallah ”Laf değil icraat bekliyoruz” tepkisi verdi.  ABD’nin AfPak stratejisiyle savaş menziline soktuğu Pakistan’dan muhafazakâr parti İslam Cemaati’nin yetkilisi Liyakat Beluç ise “Utanç verici bir şakadır böyle?” diye çıkıştı. Diğer tepkiler ise şöyle:

Almanya Başbakanı Angela Merkel: Başkan ve hepimizi daha fazla barışa teşvik ediyor. Kısa sürede dünya çapında diyaloga hazırlık için yeni bir ton tutturdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy: Büyük mutluluk. Ödül Obama’nın barış, adalet ve gezegenin dengelerini koruma kararlılığını güçlendirecek. 

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi : Hararetle alkışlıyoruz. Obama gelecekte bütün dünyaya ekümenik bir duruşa sahip olmak zorunda kalacak.

Japonya Başbakanı Yukio Hatoyama: Obama seçildiğinden beri dünya değişiyor. Mutluyum.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez: İnsanlığa yeni bir ümit, entelektüel kararlılık, gökte bir tanrı, yeryüzünde müminleri olduğu hissini sağladın. Senin liderliğinde barış gerçek ve asıl gündemine kavuştu. Soylu bir istikamette bize hayal ve eylem fırsatı verdin. İsrail Parlamentosu Başkanı Reuven Rivlin ise “Obama’nın kazanması çok tuhaf. Barış ödüllüyle bizi barış anlaşmasına zorlayabilir” dedi. 

Filistin lideri Mahmud Abbas: Obama’nın Filistin devletinin kurulmasıyla barışı temin çabalarına erişeceğini umut ediyoruz. 

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa: Mutluyuz. Bu ödülün Ortadoğu barış çabalarını artırmaya yardım edeceğini umuyoruz.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai: Obama sıkı çamlışması ve  yeni vizyonuyla, küresel düzeyde dostluk çabasıyla biliniyor. 

Uluslararası Atom Enerjisi Başkanı Muhammed el Baradey: Nükleer silahtan arınmaya dair çok iyi liderlik sergiledi.

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir: Bu durum dünyada insan hakları ihlalleri için ayağa kalkılması beklentilerini artıracak.

Nelson Mandela Vakfı: Umarız ödül barışı destekleme ve yoksulluğu bitirme kararlılığını güçlendirir.

Nobel Ödüllü Güney Afrikalı Başpiskopos Desmond Tutu: Obama dünya için çok şey ifade eden genç Mandela’dır. Çok yaratıcı ve biraz da sürpriz bir seçim. 

Nobel’li eski Sovyet lideri Mihail Gorbaçov: Nobel listesine eklenmeye değersin. Görüşlerin bana yakın.
Twitter ve facebook’un gündemi de Obama
Arkadaşlık siteleri Twitter ve Facebook’taki kullanıcılardan akan ilk tepkiler şöyle oldu:
“Obama Nobel barış ödülünü aldı. Çok ‘cool’ değil mi?” - jimmyjamx
“Tebrikler Başkan, Dünyayı umutla doldurdun” - MMFlint
“Obama’nın Mesih olduğunu söylediğimizde bize gülüyordunuz” vcgriffin
“Bir sonraki adımda açlığı dünyadan silecek. Ya da kansere çare bulacak” krishgm
“Hey Allahım, ya şimdi Afganistan’a asker gönderirse ne olacak?” elhai
“Obama şimdi 1 milyon dolar kazanacak. Bence parayı avro kurundan alsın” jtsmith24
“Yani şimdi, aya bile savaş açan Obama Nobel Barış Ödülü mü aldı?” tweeted. (ap, Reuters, afp)


    ETİKETLER:

    Silvio Berlusconi