Dalya için Lübnan savaşı devam ediyor

Siyasi krizdeki Lübnan öldürülen iki vekilin yerini doldurmak için dün ara seçime giderken, İsrail'in geçen yıl yaşattığı cehennemde, öldü diye morga kaldırılan ama tesadüfen yaşadığı...

BAZURİYE - Siyasi krizdeki Lübnan öldürülen iki vekilin yerini doldurmak için dün ara seçime giderken, İsrail'in geçen yıl yaşattığı cehennemde, öldü diye morga kaldırılan ama tesadüfen yaşadığı anlaşılınca İtalya'da tedavi altına alınan büyük yıkımın küçük simgesi Dalya'nın evine dönmesiyle acılar tazelendi.
Sur'un Bazuriye köyündeki okulun gözde öğrencisi yedi yaşındaki Dalya, İtalyan kenti Bergamo'da altı ciddi operasyonla yaşama dönse de ne konuşuyor ne de yürüyebiliyor. Tek teselli bilincinin yerinde ve ailesini tanıyor olması. Annesi Alya Dib, sığındıkları Gaziye köyünde 8 Ağustos 2006'da bombardımana hedef oldukları anı şöyle anlatıyor: "Saat 13:00 sıralarıydı. Dalya, babası ve iki kardeşi yoğurt almak için bakkala gitmişti. Döndüklerinde ateşe yakalandılar. Eşim ve oğlum kanlar içinde ağlarken Dalya hareketsizdi. Herkes öldüğünü sanmıştı." Dalya, Sayda'da morga kaldırıldı. Gazeteci Mahmud Zayat sedyede atan kalbi fark etti. Hemen bir kare resim çekip doktor çağırdı. Doktorlara göre başından yaralandığı için yaşama şansı yüzde 1'di. 28 Eylül'de İtalya Kızıl Haç'ı Dalya'yı Bergamo'ya götürdü. Altı ameliyat geçirdi ama beynindeki hasarlar giderilemedi ve 10 gün sonra taburcu edildi. Şimdi taksici babası Abdullah, Beyrut'taki hastanelere yetecek parası olmadığından, kızını fizik tedavi için her gün Sur'a götürmekten başka bir şey yapamıyor. İsrail'in 14 Ağustos'ta biten 34 günlük bombardımanında 1200 sivil ölmüştü.