Danimarka meclisinde iki Türk kadın vekil

Türkiye doğumlu iki kadın siyasi tarihte ilk kez Danimarka parlamentosuna girmeyi başaran göçmenler unvanını kazandı.
Haber: CENGİZ KAHRAMAN / Arşivi

KOPENHAG - Türkiye doğumlu iki kadın siyasi tarihte ilk kez Danimarka parlamentosuna girmeyi başaran göçmenler unvanını kazandı. Salı günkü seçimi Anders Fogh Rasmussen'in başbakanlığındaki sağ blok kazanırken, muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti'den 34 yaşındaki Yıldız Akdoğan ile Sosyalist Halk Partisi'nden 31 yaşındaki Özlem Çekiç milletvekili seçilmeyi başardı.
Seçimin en büyük sürprizini beklenenden iyi oy alan Sosyalist Halk Partisi yaparken, partinin başkent Kopenhag'dan aday gösterdiği Özlem Çekiç, parlamentoya doğrudan seçilerek giren ilk etnik kökeni farklı, Müslüman kadın vekil oldu. 1976 Ankara Polatlı doğumlu, lise mezunu, sekiz yıl hemşirelik yapan, iki çocuk annesi Çekiç, ailesinin Helsinki Büyükelçiliği'nde hizmetli olarak çalışmasıyla altı yaşında Finlandiya'ya gitti, 1986'da Danimarka'ya taşındı. Erken seçim tarihinin açıklanmasından 10 gün önce bir kız çocuğu dünyaya getiren Çekiç, partisinin sosyal politika konularından sorumlu sözcüsü olmayı amaçladığını söyleyip yabancılar yasasındaki ayrımcı kuralların kaldırılması için mücadele sözü verdi.
2005'te de aday olup kazanamamış Çorum doğumlu Yıldız Akdoğan ise, Aarhus Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olup Danimarka İş Dünyası adlı kuruluşta siyasi danışman. Türkçe yayımlanan HABER gazetesindeki röportaj ve yorumlarıyla da tanınan Akdoğan, Hz. Muhammed karikatürleri kriziyle kurulan Demokratik Müslümanlar derneğinin yönetim kurulunda. Seçildiği için çok mutlu olduğunu belirten Akdoğan, "Dış politika, Türkiye-AB ilişkileri ve küreselleşme konularıyla ilgili komisyonlarda görev almak istiyorum. Türkiye'nin imajını yükseltmesi için çalışacağım. Danimarka'da aile birleşimini imkânsızlaştıran 'bağlılık şartı' konusunda partimin tavrını da değiştirmeye çalışacağım" dedi.