Danimarka seçiminin Müslüman yıldızı

Salı günü erken seçime gidecek Danimarka'da, aşırı sağcıların Muhammed karikatürleri ve göçmen karşıtlığı kampanyalarına nispet Müslüman toplumu içinden siyasi bir yıldız çıkıyor.

KOPENHAG - Salı günü erken seçime gidecek Danimarka'da, aşırı sağcıların Muhammed karikatürleri ve göçmen karşıtlığı kampanyalarına nispet Müslüman toplumu içinden siyasi bir yıldız çıkıyor. 1974'te 11 yaşındayken Suriye'den ailesiyle Danimarka'ya göç eden Nasır Hazır, altı ay önce kurduğu Yeni İttifak partisiyle iktidardaki liberal-sağ koalisyon ile sosyal demokrat (SDP) muhalefet arasındaki yarışta kilit konuma geldi.
Tutacağı tarafı iktidar yapabileceği hesaplanan Hazır'ın hedefi, sağcı hükümete göçmen karşıtı yasaları çıkarması için dışardan destek olan aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi'ni (DHP) bertaraf edip, onun yerine sağcı Başbakan Anders Fogh Rasmussen'in ortağı olmak. Muhammed karikatürlerinin altına 'İfade özgürlüğü Danimarkalıdır, sansür değil' yazan afişleriyle dikkat çeken DHP'nin etkisini kırma çabasındaki Hazır, Filistinli baba, Suriyeli annenin çocuğu olarak yıllar önce Suriye'den gönülsüz ayrıldığını belirtip şunları söylüyor: "Danimarka evim, çocuklarımın vatanı. Ortadoğu'ya gittiğimde daha çok Danimarkalı oluyorum, olayları Danimarkalı gözlüğüyle görüyorum; demokrasi, ifade özgürlüğü yok."
Rasmussen'e ortaklık için şartlar getirdi
İlk kez 2006'da Danimarka'da Muhammed karikatürlerinin basılmasıyla patlak veren Müslüman öfkesini yatıştırmak için yaptığı çıkışlarla dikkatleri üzerine çeken Hazır, DHP lideri Pia Kjaersgaard'la sadece 'hayvan refahı' konusunda anlaştığını belirtip "Son altı yılda çok fazla güç elde etti. Bu Danimarka için sağlıklı değil" diyor.
Anketlere göre beş-dokuz vekil çıkaracak Hazır, can simidi konumuna geldiği Rasmussen'e ortaklık için 'göçmenlerin sığınma talepleri değerlendirilirken mülteci kamplarına tıkılmaması, yaşam koşullarının iyileştirilmesi, yoksullara GSMH'nin yüzde 1'inin yardım olarak ayrılması' şartları getiriyor. Aksi takdirde SDP'yle işbirliği yapabileceğini söylüyor. (Dış Haberler)