Danimarka'da ordu saflarına başörtülü de katılınca, kriz çıktı

Danimarka'da ordu saflarına başörtülü de katılınca, kriz çıktı
Danimarka'da ordu saflarına başörtülü de katılınca, kriz çıktı

Ordunun sivil savunma kolu başörtülü Maria Mawla?yı 10 günlük eğitim kampına alıp bununla övününce, aşırı sağcılar kıyameti kopardı. FOTOĞRAF: AP

KOPENHAG - Danimarka’da  ordunun sivil savunma kolu olarak işlev gören ve 58 bin gönüllüden oluşan ‘Vatan Savunması’, bir başörtülüyü saflarına katınca kızılca kıyamet koptu. Ordu 10 günlük eğitim kampına aldığı 27 yaşındaki Lübnan asıllı Maria Mawla’nın başörtülü üniformasıyla çekilmiş fotoğraflarını övücü bir yazıyla sitesine taşıyınca, İslam karşıtlığıyla namlı Danimarka Halk Partisi (DHP) aleyhte kampanya başlattı. Tepkiler karşısında geri adım atan ordu, fotoğraflar ve yazıyı siteden kaldırıp hata yaptığını duyurdu. 

‘Kadına baskı simgesi’
14 Temmuz’da koyduğu Mawla’nın yeşil üniformalı fotoğraflarını ‘Başörtüsü onun için engel değil’ ifadesiyle destekleyen ordu, DHP’nin hedefi oldu. 179 koltuklu parlamentoda 25 vekille temsil edilen DHP’nin sözcüsü Ib Poulsen “Vatan Savunması’nın üyelerinin başörtüsü takmalarına izin vermekle kalmayıp bunu desteklediğini görünce şoke oldum. Başörtüsü kadın için baskının simgesi. Bu kişi hemen ordudan uzaklaştırılmalı” dedi.
Tartışmalar alevlenince, Vatan Savunması Sözcüsü  Joergen Jensen, ordunun 10 günlük eğitim kurslarında kadınların başörtüsü takmalarına izin vermediğini belirtip “Hata yaptık. Başörtüsü üniforma kurallarımıza uymuyor. Ancak çıkarırsa sivil savunma kuvvetlerine geri dönebilir” dedi. Komutan Ulrik Kragh da, askeri birliklerde başörtüsünün üniforma kurallarına aykırı olduğunu söyleyip, buraya girmek isteyen Müslüman kadınların kurallara uymak mecburiyetinin altını çizdi. 

‘Ayrımcılığa maruz kaldım’
Mawla ise, “Ayrımcılığa maruz kaldım. Kötü bir vatandaşmışım gibi hissettiriyorlar” tepkisini gösterdi. Basın ordunun baskılara boyun eğdiğini yazarken, Jensen üniforma kurallarının yıl sonunda gözden geçirileceğini duyurdu. Sözcü yazı ve fotoğrafların silinmesine, “Mawla’nın tartışmadan yaralanmasını istemiyoruz. Çünkü o bir yanlış yapmadı” izahatını getirdi. 2007’de başörtüsüyle parlamento seçimlerine katılınca DHP tarafından alaya alınan Filistinli Esma Abdülhamid “Artık yeter. DHP’nin demokratik bir ülkede yaşadığımızı öğrenme zamanı geldi” diye çıkıştı. (ap)