Danimarka'da Türk terör zanlısı yakalandı

Danimarka'da, Gizli İstihbarat Teşkilatı (PET) ve polis 'bombalı terör saldırısı hazırlığında' oldukları gerekçesiyle dün başkent Kopenhag'da biri 19 yaşında bir Türk genci olmak üzere sekiz kişiyi gözaltına aldı.
Haber: CENGİZ KAHRAMAN / Arşivi

KOPENHAG - Danimarka'da, Gizli İstihbarat Teşkilatı (PET) ve polis 'bombalı terör saldırısı hazırlığında' oldukları gerekçesiyle dün başkent Kopenhag'da biri 19 yaşında bir Türk genci olmak üzere sekiz kişiyi gözaltına aldı. Polisin ısrarla Kaide örgütü ile bağlantılı olduğuna dair güçlü kanıtları olduğunu söylediği grubun soruşturma nedeniyle isim yasağı konulan diğer zanlılarını 19-28 yaşları arasında Afgan, Pakistanlı ve Somalili gençler oluşturuyor. Grubun, Konya kökenli ve elektrikçi olduğu belirtilen Türk gencini, bomba düzeneği kurması amacıyla kullanmış olabileceği belirtiliyor.
'Kapıyı kırdılar, alaycı sözler ettiler'
Polis operasyonu dün sabaha karşı TSİ 02.00'de Kopenhag'ın Nordvest semti ile İshöj ve Avedöre banliyölerinde 11 ayrı eve eşzamanlı baskınlarla yapıldı. Türk gencin ailesinin evine yönelik baskında binada patlayıcı sıvı olabileceği şüphesiyle önce elektrikler kesildi. Türk gencin 21 yaşındaki ablası, baskını Radikal'e "Kapıyı kırarak içeriye girdiler. Yorganı üzerimden çekerek kimlik kontrolü yaptılar. Kardeşimi hemen tutukladılar" diye aktardı. Bilgisayarlarının hard diski de dahil bazı eşyalarına el konulduğunu belirten abla, polisin kendilerine karşı "İsterseniz karakola gelin, ama pek rahat edemezsiniz" gibi alaycı sözler sarf ettiğini de belirtti.
Türk gencin babası ise, meslek lisesinden elektrikçi olarak mezun olan ve 5-6 sene kadar önce eşinden ayrılan oğlunun son dönemlerde Vahhabi akımına sempati duyan Arap ve Pakistanlı gençlerle görüşmeye başladığını ve ailesinin İslamiyeti yanlış yaşadığını öne sürmeye başladığını anlattı. Biçare baba, "Şoke oldum, ne yapacağımı ya da ne diyeceğimi bilemiyorum. Oğlumun beynini yıkadılar. Babası olduğum için söylemiyorum. Mahallede kime sorarsanız sorun, oğlumun ne kadar zararsız olduğunu söylerdi" diyerek feryat etti.
Ablası da kardeşinin elektrikçi olduğu için bomba düzeneği kurmak üzere kullanılmış olabileceği şüphesini dile getirdi. Grup liderleri olduğu söylenen iki zanlı dün mahkemeye çıkarılırken, altı zanlının sorguları sürüyor.