Darbe rejimi uluslararası baskıya boyun eğmiyor

Darbe rejimi uluslararası baskıya boyun eğmiyor
Darbe rejimi uluslararası baskıya boyun eğmiyor

Darbe yönetimi dün anayasal hakları geçici olarak askıya aldı. İnsanlar 24 saatten fazla gö-zaltında tutulabilecek, toplanma özgürlüğü ve serbest dolaşım hakkı askıya alınabilecek. FOTOĞRAF: reuters

TEGUCIGALPA - Orta Amerika ülkesi Honduras’ta geçen pazar Devlet Başkanı Manuel Zelaya’yı devirip ülke dışına süren darbeci yönetim uluslararası toplumun devrik liderin iktidara dönmesi baskısına boğun eğmiyor. BM, ABD, AB’nin kınamalarına aldırmayan Kongre’nin atadığı geçici başkan Roberto Micheletti, Amerikan Devletleri Örgütü’nün (OAS) iktidarın iadesi için üç gün süre tanıyıp aksi halde Honduras’ı üyelikten atma tehdidi karşısında esnemedi. Dün için planladığı ülkeye dönüşünü AOS’ın ültimatomunu beklemek için erteleyen Zelaya’yı uyuşturucu ticareti ithamlarıyla tutuklama tehdidi savuran Micheletti, “OAS ile hiçbir şeyi müzakere etmeyiz. Çünkü burada işlediği suçlardan hakkında tutuklama emri var. Asla iktidara dönmeyecek” dedi. Başkanlık süresini iki döneme çıkarmaya kalkışınca devrilen Zelaya ise ABD temasları sonrası gittiği Panama’da “Süreci takip için 72 saat bekleyeceğim” dedi. OAS dediğini yaparsa Honduras, 1962’de örgütten atılan Küba’dan sonra ikinci ülke olacak. Ancak OAS yetkililerinin barışçıl çözüm için darbecilerle gayriresmi müzakerelere başladığı da söyleniyor. 

AB nihayet elçilerini çekti
Darbecilerin resti karşısında AB’nin 27 üyesi de dün Honduras’taki elçilerini çekti. Dünya Bankası’nın ardından Amerikan Kalkınma Bankası kredileri askıya alırken ABD, müzakerelere imkân tanımak için yardımları kesme kararını 6 Temmuz’a erteledi. Pentagon ise Tegucigalpa ile askeri işbirliğini durdurdu. (afp, Reuters)