Darbe söylentisi komutan kovdurttu

Darbe söylentisi komutan kovdurttu
Darbe söylentisi komutan kovdurttu

Lugo?nun komutanları kovmasının, ABD?nin Paraguay ordusuna 1.4 milyon dolarlık teçhizat tesliminin ardından gelmesi dikkat çekici bulundu. FOTOĞRAF: REUTERS

Paraguay'da da askeri darbe söylentileri Devlet Başkanı Lugo'nun kuvvet komutanlarını görevden almasına yetti. Eski bir piskopos olan solcu lider, hemen öncesinde darbe söylentilerini yalanlayarak görevden kovduğu komutanların yerine yenilerini atadı

ASUNCION - Paraguay’da askeri darbe söylentileri Devlet Başkanı Fernando Lugo’nun kuvvet komutanlarını görevden almasına kafi geldi. Solcu eski piskopos Lugo, Nisan 2008’deki başkanlık seçiminde 61 yıldır iktidardaki muhafazakârların adayını yenerek tarihi bir zafere imza atmıştı. Lugo, salı günü darbe söylentilerini yalanlamasının ardından, önceki gün kara, hava, deniz komutanları Juan Oscar Velazquez, Darius Davalos ve amiral Recalde Claudelino’yu kovup yerlerine başkalarını atadı.
Ordu yeni atamaları duyurup değişikliğin nedenine dair bilgi vermezken, Genelkurmay Başkanı Cibar Benitez’in de topun ağzında olduğu belirtiliyor. Medyaya göre, Lugo komutanların muhafazakâr vekillerle gizli görüşmeler yaptığını öğrenince harekete geçti. Kararın, ABD Büyükelçisi Liliane Ayade’nin Paraguay ordusunun terörle mücadele birimine 1.4 milyon dolarlık yüksek teknolojik teçhizat teslim etmesinin ardından gelmesi de dikkat çekti. Solcu lider, böylece iktidardaki 1.5 yılında üçüncü kez kuvvet komutanlarında değişikliğe gitmiş oldu. Bundan öncekini beş ay önce, 20 Mayıs’ta gerçekleştirmişti. Yeni atamalara Senato onayı gerekirken, Lugo diğer askeri yetkililerin emeklilik ve terfilerini de 11 Kasım’da yapacak. 

Colorado Partisi’nin etkisi...
Piskoposluk geçmişi sebebiyetiyle sol koalisyondan devlet başkanı adaylığı gürültü koparmış Lugo, salı günü Brezilya sınırı yakınındaki tankların başkente hareketlendiği, ordunun darbeye hazırlandığı söylentilerini reddetmişti: “Başkomutan olarak temin ederim ki, darbe tehlikesi yok. Siyasi sınıflarca kullanılan ya da onlarla bağlantılı küçük askeri gruplar olabilir, ancak kurumsal olarak ordu, demokrasiyi sağlamlaştırma sürecini tersine çevirme eğilimi göstermiyor.”
Ancak Kongre’nin hem alt hem üst kanadında azınlıkta olan solcular, reform programını geçirmekte zorlanıyor, zira Lugo’nun 61 yıllık iktidarına son verdiği Colorado Partisi’nin sıkı muhalefetiyle karşılaşıyor. Colorado, 1954-1989’da ülkeyi askeri diktatörlükle yönetmiş General Alfredo Stroessner’i destekleyen partiydi. Geçen hafta Colorado vekilleri, toprak reformu peşindeki Lugo’nun yoksul bir bölgede yaptığı konuşmaya atıfla sınıf savaşı çağrısı yaptığını iddia etmiş, görev süresi Ağustos 2013’te dolacak solcu liderin azlini istemişti. Bu iddiayı yalanlayan Lugo, yoksullara yardım için daha fazla şey yapılması gerektiğini belirtip “Zenginler klimalı bürolarda rahat rahat otururken, sefaletle kuşatılan, temiz içme suyuna ulaşamayan yoksullar şanslılarsa günde bir öğünle hayatta kalıyor” demişti.

Çocukları çok tartışıldı
Katolik piskoposken kadınlarla ilişkiye girmesi, bir çocuğun babası olduğunun kesinleşmesi, hatta başka çocuklarının da olabileceğinin ortaya çıkmasıyla zorda kalan Lugo, diğer yandan reform vaatlerini yerine getiremediği için kendi seçmen tabanının da tepkisini çeker hale geldi. Latin Amerika’nın büyük kısmını artık solcular yönetse de, darbe geleneği ölmüyor. Son olarak darbeyle iktidardan uzaklaştırılıp sürgüne gönderilen Honduras Devlet Başkanı Manuel Zelaya, ülkesine gizlice girmesinin ardından halen Brezilya Büyükelçiliği’nde bulunuyor. (Reuters, ap, aa)