Darbecilerden OAS'a rest: Biz çekiliyoruz

Darbecilerden OAS'a rest: Biz çekiliyoruz
Darbecilerden OAS'a rest: Biz çekiliyoruz

Tegucigalpa?da devrik lider Zelaya taraftarlarının darbeye karşı sokaktaki direnişi sürüyor. Micheletti de darbe destekçilerini meydana dökerek karşılık veriyor. FOTOĞRAF: AFP

TEGUCIGALPA - Orta Amerika ülkesi Honduras’ta geçen pazar ordu, yargı ve kongrenin el birliği ile devirdiği Devlet Başkanı Manuel Zelaya’nın göreve iade edilmesi için uluslararası toplumun verdiği ültimatom işe yaramadı. Darbeciler, Amerikan Devletleri Örgütü’nün (OAS) Zelaya’nın koltuğuna dönmesi için 72 saat süre tanıyıp aksi halde Honduras’ın örgütten ihraç edileceği ve ağır yaptırımların geleceği tehdidine rest çekti. Yüksek Mahkeme, OAS’a Zelaya’nın azledilmesi kararının geri dönüşsüz olduğunu bildirirken Kongre’nin seçtiği geçici yönetimin başkanı Roberto Micheletti, OAS’ı tanımadıklarını ve örgütten çekilme kararı aldıklarını açıkladı. 72 saatlik sürenin sonuna doğru çıkış yolu bulmak üzere Honduras’a giden OAS Başkanı Jose Miguel Insulza’nın ‘24 saat içerisinde yönetimden çekil’ ültimatomu böylece elinde patlamış oldu. 

Insulza’nın eli boş
Insulza, tutuklanıp sınırdışı edilmiş olan Zelaya’nın dönüşü konusundaki umutsuzluğunu “Eli boş döneceğimi ve Honduras’ın OAS üyeliğinin askıya alınacağını düşünüyorum” diyerek dile getirdi. Micheletti darbe yapılmadığını sadece ülkenin  Zelaya’dan kurtulduğunu ve geri dönüşünün kesinlikle pazarlık konusu yapılamayacağını savunurken Insulza, “Bu, artık darbe yapılmayacağını düşündüğümüz bir bölgedeki askeri darbedir” dedi. Amerikan Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası’nın kredileri dondurduğu, AB ülkelerinin elçilerini çektiği Honduras’ta darbe yanlıları ve karşıtlarının gösterileri sürüyor. Darbeyi kınamış ABD yönetiminin yarın yardımları kesme konusunda bir karar vermesi beklenirken Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez Honduras’a petrol sevkiyatını durdurdu. Darbecilerin ‘dönerse uyuşturucu ticareti suçlamasıyla tutuklanacak’ diye tehdit ettiği Zelaya’nın başını yiyen tek dönemle sınırlı devlet başkanlığını iki döneme çıkarma önerisini referanduma götürme girişimi olmuştu. (afp, Reuters)