Darbeyi meşrulaştıran seçime ABD'den destek

Darbeyi meşrulaştıran seçime ABD'den destek
Darbeyi meşrulaştıran seçime ABD'den destek

Zelaya taraftarlarını seçimi boykot etmeye çağırdı. Seçimin meşruiyetini katılım oranı belirleyecek. FOTOĞRAF: afp

TEGUCIGALPA - Honduras’ta Devlet Başkanı Manuel Zelaya’ya karşı kurumsal darbeyi meşrulaştırdığı eleştirileri eşliğinde dün başkanlık seçimi düzenlendi. Haziranda ‘Başkanının tek dönemlik görev süresini ikiye çıkarmak için referandum düzenleyelim mi’ diye halka sormaya hazırlanan Zelaya, ‘Anayasa çiğneniyor’ gerekçesine sarılan Kongre, yargı, ordu ve iş aleminin ortak darbesiyle sürgüne yollanmıştı. Terlik ve pijamalarıyla uçağa konan Zelaya, eylülde gizlice ülkesine dönüp Brezilya elçiliğine sığınmıştı. Başkan seçildikten sonra sağdan Latin soluna çark eden Zelaya dün halkına ‘boykot’ çağrısı yaparken, başta darbeyi eleştirip sonra göz yuman ve Zelaya’ya destekten geri duran ABD yönetiminin seçime desteği dikkat çekti.
Kıtayla yeni bir dönem açmayı vaat eden ABD Başkanı Barack Obama’nın, Honduras’a milyonlarca dolarlık yardımı dondurmasına rağmen seçimi desteklemesi Latin solunda hayalkırıklığı yarattı. Gelgelelim darbecilerle Zelaya arasında arabuluculuk yapmış Kosta Rika ile Panama ve Peru’dan da destek geldi. Ancak Brezilya ve Venezüella gibi bölge devleri yeni lideri meşru saymamaktan söz ederken, BM ile Amerikan Devletleri Örgütü seçimde gözlemcilik yapmayı reddetti. 

Orduyla sıkı fıkı adaylar
İki favori aday da muhafazakâr eğilimli zengin işadamları ve orduyla sıkı fıkı. Ulusal Parti adayı, 61 yaşındaki Porfirio ‘Pepe’ Lobo, 2005 seçiminde kendisini az farkla yenen Zelaya’ya yönelik darbenin başrol oyuncularından. 46 yaşındaki Elvin Santos ise, sola kayınca Zelaya’nın liderliğini reddetmiş Liberal Parti’den ve eski başkan yardımcısı. (afp)