'Darfur'u seyreden Avrupa neyi kutlayacak?'

Avrupa'nın önde gelen 10 yazarı, 200 bin insanın öldüğü, 2 milyon kişinin mülteci olduğu Sudan'ın Darfur bölgesindeki felaketi izleyen AB'ye karşı şamar gibi mektup yayımladı.

LONDRA - Avrupa'nın önde gelen 10 yazarı, 200 bin insanın öldüğü, 2 milyon kişinin mülteci olduğu Sudan'ın Darfur bölgesindeki felaketi izleyen AB'ye karşı şamar gibi mektup yayımladı. Umberto Eco, Dario Fo, Günter Grass, Jürgen Habermas, Vaclav Havel, Seamus Heaney, Bernard Henri-Levy, Harold Pinter, Franca Rame ve Tom Stoppard, Nazizm sonrası yeni zulümleri önlemek için kurulan AB'ye 50. yılında, "Birkaç mil ötede Sudan'da savunmasız insanlar katledilirken kutlama yapmaya nasıl cüret edeceğiz" diye çattı.
Birliği "AB'nin Darfur'daki katliamları önlemek için söyleyecek sözü, harekete geçirecek ilkesi, yapacağı eylemi yok mu? Srebrenitsa'daki korkaklık tekrarlanacak mı? Öyleyse neyi kutluyoruz? Siyasi birliğimizin duyarlılığını mı? Siyasi sınıfın beyhude pozlarını mı?" diye sorgulayan 10 yazar, "Auschwitz'e geçit veren ve Bosna'da başarısız olan Avrupa, Darfur'daki cinayete göz yummamalı. Afrika'da bir başka medeniyetin yok edilmesini izleyerek kendi medeniyetimize bir kez daha ihanet etmemeliyiz" dedi. (Independent)