Darısı başımıza

Bükreş'teki kutlamalar sabaha kadar sürdü.


Eski Doğu Bloku ülkeleri Romanya ile Bulgaristan sabaha kadar süren kutlamalar eşliğinde dün resmen AB üyesi oldu. Bükreş ve Sofya'daki görkemli kutlama partilerine AB'den yetkililer de katıldı.

SOFYA/BÜKREŞ - AB, saatler 1 Ocak 2007'yi gösterdiğinde iki eski Demir Perde ülkesi olan Romanya ile Bulgaristan'ı 26. ve 27. üyeler olarak alarak, 500 milyona ulaşan nüfusuyla uzun bir süreliğine yeni üyelere kapılarını kapattı. Rumen başkenti Bükreş ile Bulgar başkenti Sofya'nın meydanlarında görkemli ışık, ses ve havai fişek gösterileri düzenlenirken, gökyüzüne AB yıldızları yağdı.
İki ülke liderlerinin 'hâlâ reformların yapılması gerektiği' itirafına AB Dönem Başkanı Almanya'nın bu yöndeki uyarısı eklenirken, kutlamalara görüntülü bağlanan Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso moral verdi: "Ailemizin bu iki yeni üyesine merhaba derken, tanıyacağımız yeni kültür ve tarihi miraslarla daha zenginleşeceğimizi ve ekonomilerimizin daha hızlı gelişeceğini biliyoruz."
'Büyük bir mutluluk anı'
Bükreş'teki törende Rumen Başbakan Calin Popescu Tariceanu, ulusal bayrağın yanına asılı mavi-sarı AB bayrakları altında, "Bu, 17 yıldır sabırsızlıkla beklediğimiz büyük mutluluk anı. 1989'da komünizmin yıkılışından sonra AB'nin bayrağı aynı zamanda Romanya'nın da bayrağı oldu" diye konuştu. Tariceanu, AB'ye katılım sürecinin 'çok zor' olduğunu ve gerçek entegrasyon sürecinin asıl şimdi başladığını belirtti. Devlet Başkanı Traian Basescu, gerisayıma geçmiş bir saatin altında "Avrupa'ya ulaştık. Romanya için yeni bir yol, sevinç ve gelecek yolu başladı. Bu, genç kuşaklar için büyük fırsat" diye konuştu. Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ise iki ülkeyi "Hâlâ Avrupa yapılarına tam entegrasyon yolundasınız. Daha fazla ilerleme için kayda değer çaba göstermelisiniz" diye uyardı.
Meydanlara 10 katlı bina boyutunda AB bayrakları asılırken, gece yarısı binlerce kişinin katılımıyla dev bir halay çekildi. Ama 64 yaşındaki Maria Zarnescu gibi "Avrupa bizi fakir akrabaları ya da yetimlermişiz gibi evlat ediniyor, oysa biz çalışkan ve yaratıcı insanlarız" diye söylenenler de vardı.
Sofya'da ise göğü aydınlatan ışık piramidinden yayılan beş ışın, Ortodoks katedrali, Ermeni kilisesi, bir sinagog, bir kilise ve bir cami üzerine yayıldı. Başbakan Sergey Stanişev, ışıklı AB haritasına Bulgaristan'ı eliyle ekledi. Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, "Dilimiz, abecemiz, tarihimiz ve geleneklerimizle AB'ye katılıyoruz. Tüm eksiklik ve korkularımızla birlikte. Gelecek başarılarımız bizim emeğimize bağlı olacak" dedi. Ancak AB'nin talebi üzerine Kozluduy nükleer santralının üçüncü ve dördüncü reaktörlerinin de kapatılması, nükleer enerjiden üretilen elektrik bedeline büyük ölçüde zam olarak yansıyacağından halk kaygılıydı. (Dış Haberler)