Davos krizini atlatma çabası

ANKARA/BEYRUT - Geçen hafta Davos Ekonomik Forumu’ndaki Gazze panelinde kendisini hedef seçen İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e ağır yanıtlar veren Başbakan Tayyip Erdoğan için teşekkür fırtınası eserken İsrail ilişkileri normalleştirme çabaları öne çıkıyor.
İsrail Dışişleri müsteşarlığı, Türk Dışişleri Müsteşarı Ertuğrul Apakan’ı arayıp ‘En kısa zamanda yüzyüze görüşmeler yapalım. Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ı İsrail’e bekliyoruz’ mesajı verdi. İsrail’de yapılacak bir görüşmenin tüm dünyaya ‘önemli bir mesaj’ olacağı vurgusu yapan İsrailli mesteşar ‘Ortadoğu’daki sorunların çözümü için birlikte hareket etmek istiyoruz’ dedi. Türk Dışişleri ise ‘İki bakan yüzyüze görüşebilir ama şu aşamada İsrail’den Türkiye’ye ziyaret daha uygun olur’ yanıtını verdi. İsrail’in buluşma için hazırlıklara başladığı belirildi. Dün bakanlar kurulu toplantısı sonrası Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek de, “Türkiye, İsrail’le ilişkilere özel önem veriyor” deyip Hamas’ın görüşmelerden dışlanmaması gerektiğini yineledi.

Ortadoğu’dan teşekkür, BM’den mesaj
Panel konuşmacısı BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun Erdoğan’ı arayıp “Haksız ve adaletsiz bir yönetimle kendinizi ifade etmenize izin verilmedi. Ama Ortadoğu çok sıkıntılı süreçten geçiyor, bölgenin liderliğinize, ara buluculuk misyonunuza ihtiyacı var” derken başbakana  destek yağıyor. İranlıların ‘Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmeli’ dediği Erdoğan’a Hamaslı Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yusuf, mektup yazıp “Sizi selamlıyoruz. Tehlikeli sulardan salimce geçmeniz için dua ediyoruz” dedi. Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora telefonla Erdoğan’ı kutlarken, Devlet Başkanı Mişel Süleyman Bakanlar Kurulu’nda Erdoğan’ı övdü. Eski Devlet Başkanı Emile Lahud da “Türkiye büyüklüğünü sergiledi” dedi. Tahran Belediyesi, Erdoğan’ı ‘fahri hemşehri’ ilan etti. (Radikal, aa)