Davos'taki alevli tartışma dünya basınında büyük yankı buldu

Erdoğan ile Peres arasında önceki Davos'taki Gazze panelinde sert tartışma yaşanması dünyada yankı buldu. Gazeteler, İsrail Cumurbaşkanı'nın ithamlarına çok sinirlenen Başbakan'ın sözünü kesen moderatöre de çok kızdığını aktardı

İSTANBUL - Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nun önceki akşamki ‘Gazze: Ortadoğu’ da Barış Modeli’ başlıklı oturumunda Başbakan Tayyip Erdoğan’la İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres arasında yaşanan gerilim dünya basınında büyük yankı buldu. Erdoğan’ın salonu terk etmesiyle sonuçlanan gerilime dünya gazeteleri ve televizyon kanalları şöyle yer verdi:

Britanya basını
Financial Times: ‘Erdoğan Ortadoğu barışıyla ilgili tartışmayı kızgınlıkla terk etti’ başlıklı haberde, ‘Peres’le duygusal bir tartışma yapan Erdoğan, sahneyi hışımla terk etti’ denildi. Peres’e Erdoğan’ın iki katı konuşma süresi verildiğine değinilen habere şöyle devam edildi: “Organizatör Klaus Schwab’ın halklar arasındaki ‘doğal anlayışa’ adandığını söylediği Davos’taki en büyük aksaklıklardan biri oldu. Katılımcılar arasında bulunan Arap Birliği Genel Sekreteri Emir Musa, Financial Times’a moderatörün ‘açıkça haksızlık yaptığını’ söyledi.”

The Guardian: Olayı ‘Türkiye Başbakanı Gazze için İsrail Cumhurbaşkanını azarladı’ başlığıyla duyurdu. AP’den kullanılan haberde aralarında ABD Başkanı Obama’nın danışmanlarından Valerie Jarrett’in de bulunduğu iş ve siyaset dünyasından yetkililerin hayretten donup kaldıkları aktarıldı.
Independent: Olayı ekonomi sayfalarındaki Davos haberinin sonunda ‘Türk başbakanı Peres’le kavga etti’ arabaşlığıyla duyuran ve Erdoğan sahneyi terk edişini gösteren bir fotoğrafı kullanan gazete, “İkisi de böyle bir toplantı için son derece alışılmadık bir biçimde seslerini yükseltti” yorumunu yaptı. 

Times: Gazete Erdoğan için ‘Huysuzluk nöbetleri geçiren Türk’ ifadesini kullanıp şöyle dedi: “Bu yıl sönük geçen toplantılara ilk gerçek drama enjekte edildi-siyasetçiler sayesinde. Peres’in uzun ve öfkeli konuşmasına yanıt vermek isteyen Erdoğan sözü kesilince sahneyi terk etti. Forum Başkanı Klaus Schwab, kısa süre sonra huysuzluk nöbetleri geçiren Türk’le bir basın toplantısı düzenledi.” Gazetenin Erdoğan’ın Türkiye’ye dönüşüyle ilgili haberdeyse, ‘Türkiye Başbakanı’nı ‘Davos Fatihi’ olarak selamlıyor’ başlığı atıldı.

Daily Telegraph: ‘Türkiye Başbakanı, İsrail Cumhurbaşkanı’yla ateşli tartışması sonrası toplantıyı hışımla terk etti’ başlıklı haberde şöyle denildi: “Peres ülkesinin Gazze saldırısını ateşli biçimde savunmuş, sesini yükseltip parmağını sallayarak Erdoğan’a her gece İstanbul’a füze atılsa ne yapacağını sormuştu. Yanıt için söz almak isteyen Erdoğan, sözünün kesilmesi üzerine bir daha Davos’a gelmeyeceğini söyleyerek kalkıp salonu terk etti.” 

BBC: Erdoğan’ın Türkiye’ye  dönüşünde ‘kahraman gibi karşılandığını’ belirten BBC, internet sitesine hem olayın, hem de Erdoğan’ın karşılanışının videosunu koydu. 

ABD basını
CNN: Canlı yayında Başbakan’ın tepkisini ele alan CNN muhabiri, “Erdoğan’ın oturumda gerçekten kendini mi kaybettiği, yoksa seçimler öncesi iç desteğini artırmak için mi böyle davrandığı net değil” yorumu yaptı. İnternet sitesinde de “Türk Başbakanı İsrail’i haşladı” diye yazan CNN, Erdoğan’ı Atatürk Havalimanı’nda karşılayan kalabalık için “İlk kez bir yurtdışı gezisinden dönüşte bu kadar büyük bir kalabalık tarafından karşılandı” dedi.

New York Times:
New York Times’ın köşe yazarlarından Nicholas Kristof blogunda “Bence çocukçaydı, ama bol bol alkış aldı” yorumunu yaptı. Kristof olayın Türkiye’nin Ortadoğu’daki arabuluculuk çalışmalarına zarar vereceğini savunarak şunları yazdı: “Erdoğan önemli çünkü o ve genel olarak Türkiye İsrail’le hem Suriye hem de Gazze arasında arabulucu olarak giderek artan önemde bir rol oynadı. Türkiye İsrail’in yanı sıra İran ve Arap devletleriyle bağları olduğundan bölgede önemli bir rol oynayabilirdi, fakat ben Erdoğan’ın İsrail’e yönelik endişesinin, o arabuluculuğu daha da zorlaştıracak kadar kadar derin olduğundan endişeliyim.”

Alman basını
Bild: ‘Davos’ta İsrail’e karşı nefret konuşması-Türkiye Başbakanı’nın hışmı’ başlığıyla haberi birinci sayfadan veren Bild, ‘Erdoğan’ın oturum sırasında İsrail karşıtı bir nefret konuşması yaptığını’ öne sürdü ve Başbakan’ın “Öldürmeye gelince siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz” sözlerine yer verdi.

Der Spiegel: Dergi, ‘Davos’ta Gazze sansasyonu. Erdoğan sahneyi hışımla terk etti’ başlıklı haberinde, Erdoğan’ın öfkeli konuşarak panelin sunucusuyla tartıştığını belirtti. Haberde, sunucunun sözünü kesmesi üzerine, Başbakan’ın sinirlendiğini ve konuşmaya devam ettiğini ve bir uyarı daha alınca toplantıyı terk ettiği aktardı. 

Süddeutsche Zeitung: Erdoğan’ın panelde Peres’e yönelik sarf ettiği, “Nasıl öldürüleceğini çok iyi bilirsiniz” sözlerini başlık olarak kullandı. Gazetenin İstanbul muhabiri Türkiye’den gözlemcilerin iki ülkenin yakınlaşmaya daha çok ihtiyacı olduğu yorumunu yaptıklarını belirtti.

İspanyol basını 
ABC gazetesi: ‘Uluslararası tansiyon: Gazze diplomasiyi tatsızlaştırıyor’ yorumuyla verilen haberde, “Gerek Davos’ ta Erdoğan’ın öfkelenerek paneli terk etmesi gerekse İspanya Ulusal Mahkemesi’nin 22 temmuz 2002’de  Gazze’ de yapılan saldırıdan dolayı İsrail hakkında soruşturma başlatması İsrail’in son  Gazze saldırılarının somut sonuçlarıdır” denildi.

El Mundo: ‘Erdoğan Gazze’deki ölümlerden Peres’i suçladıktan sonra öfkelenerek Davos’u terk etti’ başlığıyla verdiği haberinde, “Davos’ta iki gündür görülen sakin ortamın Erdoğan’ın salonu öfkeyle terk etmesinden sonra bozulduğu” yorumunu yaptı.

Katalan gazetesi La Vanguardia: ‘Erdoğan’ın kendisine cevap hakkı verilmemesine sinirlenerek oturumu terk ettiğini’ belirtip, “Bu olaydan dolayı Türkiye’yle İsrail arasındaki tarihi ittifakın bozulma ihtimali var” denildi.

Yunanistan basını
Devlet televizyonu NET: Olaya haber bültenlerinde geniş yer veren Net, yorumsuz olarak gelişmeleri aktardığı haberini “Aslında Başbakan Erdoğan gezegenimizdeki çok kişinin söylemek istediklerini dile getirdi” diye duyurdu.

Rus basını
Vesti televizyonu: İnternet sitesinde ‘Erdoğan, Peres ile katıldığı toplantıyı terk etti’ başlığıyla yayımlanan haberde, Erdoğan’ın oturumdan ayrılma anının görüntülerine yer verildi.

Komsomolskaya Pravda: Gazete internet sitesinde olayı ‘Peres ile tartışan Erdoğan ülkesinde milli kahraman oldu’ başlığıyla duyurdu.