Davutoğlu: 70 milyon Türk, Pakistanlı ve Afganların yanında

İSLAMABAD - ABD’nin AfPak stratejisiyle Taliban ve Kaide’ye karşı savaşı yoğunlaştırdığı Pakistan ve Afganistan’ı kapsayan dört günlük ziyaretine dün İslamabad’dan başlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin bölgeye güçlü desteğini dile getirdi. Davutoğlu, ziyarete başlarken, Türkiye’nin iki ülkeyle tarihi ilişkilerini hatırlatıp “Bizler, 70 milyon Türk’ün hissini Afganistan’a ve Pakistan’a taşıyacağız. 70 milyon onların yanındadır, kaderleriyle ilgilidir. Bütün Afganistan ve Pakistanlılar çok aziz kardeşlerimizdir. Gelecekleri bizim geleceğimizdir” dedi.
Dışişleri Bakanı “Ziyaretim, hem destek vermek, hem de karşı karşıya kaldıkları zorluklarda Türkiye’nin yapabileceklerini bizzat sahada görüp istişare etmeye dönüktür” mesajı verdi. Pakistan’ın Svat vadisindeki operasyonlar nedeniyle yerlerinden olan 3 milyon mülteci için başlatılan yardımları anlatan Davutoğlu, Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi dönem başkanı olarak bölgeyle ilgili tarihi sorumluluğunun altını çizdi. ‘Pakistan’ın Dostları Grubu Toplantısı’na Türkiye’nin ev sahipliği yapacağını belirten Davutoğlu, iki ülkeyle üçlü mekanizmanın yakında bir araya geleceğini ekledi. Davutoğlu, ‘Afganistan Bölgesi Ekonomik İşbirliği Konferansı’nın da 2010’da yapılacağını belirtip, “ISAF’ın Kâbil komutanlığını Türkiye üstlenecek. Türkiye diplomatik, ekonomik, güvenlik ve askeri, hatta sosyal ve kültürel her türlü faaliyetin içinde” dedi. 

10 tonluk yardım, 10 milyon dolarlık çek
Davutoğlu dün Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ile görüşürken, İslamabad’daki Türk elçiliğinin NATO temas noktası görevini de üstleneceğini kaydetti. Dışişleri Bakanı, beraberinde götürdüğü 10 tonluk insani yardım malzemesine ilaveten 10 milyon dolarlık bir çek sunup, TİKA’nın İslamabad’da ofis açacağını söyledi. Kureyşi de Davutoğlu’nu ‘ilişkilerinin güçlü savunucusu’ diye nitelerken Türkiye’nin uluslararası arenada Pakistan’ın sesini duyurmasını önemsediklerini vurguladı. Davutoğlu Başbakan Yusuf Gilani ve muhalefetle de görüşecek. (aa)