Davutoğlu: AB ana stratejik hedefimiz

BRÜKSEL - Türkiye’nin Brüksel çıkartması sırasında Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu da Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu yetkilisi Olli Rehn’le görüştü. Basın toplantısında Davutoğlu, Türkiye’nin AB sürecinin ana stratejik hedef olduğunu vurgulayıp reformların hızla devam edeceğini kaydetti. Rehn de müzakerelerini destekleyip ilerletmekte kararlı olduklarını belirtip, reformlara yoğunlaşılırsa başlıklarının açılmaması için neden olmadığını savundu.
Dışişleri Bakanı, Komisyon’la son iki ayda üç kez görüştüklerini aktarıp, “Diplomatik trafiğe bakarsanız Türkiye’nin AB konusunda ne kadar motive olduğunu ve AB’nin nasıl ana stratejik hedef haline geldiğini anlarsınız” dedi. Meclisin AB reformlarına dair yoğun çalışmalarını anımsatan Davutoğlu, “Ev ödevlerimizi ve sorumluluklarımızı biliyoruz” vurgusu yaptı. Türkiye ve AB’nin ‘müzakereleri daha da hızlandırarak sürdürmekte stratejik çıkarı olduğunu’ anımsatan Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin Kıbrıs’taki çözüm müzakerelerine desteğini de yineledi. 

‘Yasalar çıkarsa başlık açılır’
Rehn ise Türkiye’nin enerjisini temel özgürlükleri artırıp ülkeyi modernleştirecek reformlara yoğunlaştırmasını istedi. Vergilendirme başlığının gelecek hafta açılacağını belirten Rehn, ‘bazı ülkelerin engellemesi nedeniyle açılabilecek başlık sayısının azaldığı’ anımsatılınca buna katılmadığını belirtip “Şimdiye dek 10 başlık açtık. Bence bu, üç yılda iyi bir ilerleme” dedi. Örnek olarak sosyal politika ve istihdamla rekabet başlıklarını veren Rehn, Türkiye’nin sendikalar kanunu ve rekabet başlığıyla ilgili olarak da devlet yardımlarıyla ilgili düzenlemeyi bir an önce meclisten geçirerek iki başlığın açılmasını sağlayabileceğini anlattı. Rehn, Türkiye’nin AB üyelik içinse tarihi verilemeyeceğini anımsattı. (aa)