Davutoğlu AB'yi uyardı

Davutoğlu AB'yi uyardı
Davutoğlu AB'yi uyardı

Stockholm?deki Modern Sanat Müzesi?nde AB bakanlarının aile fotoğrafında yerini alan Davutoğlu, Danimarkalı Möller (solunda) ile Fransız Koucher?le (sağında) samimi pozlar verdi. FOTOĞRAF: AFP

AB dışişleri bakanları toplantısına giden Davutoğlu muadillerine Kürt ve Ermeni açılımını aktarırken, Türkiye'nin üyelik sürecinin hızlandırılmasını istedi

STOCKHOLM - İsveç’in dönem başkanlığındaki AB dışişleri bakanlarının gayriresmi toplantısının aday ülkeler bölümüne katılacak olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün bir dizi ikili görüşmede bulunup İsveç’in en önemli gazetelerinden Dagens Nyheter’de bir makale de yayımladı.
Davutoğlu’nun Britanyalı, İtalyan, Belçikalı muadilleri David Miliband, Franco Frattini ve Yves Leterme ile ayrı ayrı görüşmelerinde üç bakan da Türkiye’nin AB üyeliğine büyük destek verip ‘Avrupa’dan gelen olumsuz bir açıklamanın Türk kamuoyunda katlanarak büyüyüp daha olumsuz görüş yaydığı’ kanaatini paylaştı. Avrupa’nın enerji güvenliği için Türkiye’nin önemine rağmen AB ile müzakerelerde bu başlığın hala açılmamasına dikkat çeken Davutoğlu, Avrupa’da PKK’nın faaliyetlerinin durdurulması ve Türklere yönelik cinayetlerin önlenmesi için daha fazla gayret istedi. 

‘Türkler liste başı değil’
Ardından biraraya geldiği Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn’e Ermenistan ve Kürt açılımlarını anlatıp Kıbrıslı Türklerin kendilerine verilen sözlerin karşılığını bekleme hakkı bulunduğunu dile getiren Davutoğlu, Fransız Dışişleri Bakanı Kouchner’i de aynı konularda bilgilendirdi. Ancak Kouchner, dün toplantıya girerken,  İsveç’in Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği desteğin hatırlatılması üzerine, “Fakat diğerleri karşı. Birbiri ardına başlık açıyoruz, ama müzakereler zaman alacak. Türkler liste başı değil. Öncelikle Batı Balkan ülkelerini AB’ye sokmamız gerek” dedi.
Dagens Nyheter ise, Davutoğlu’nun makalesini kendi ifadesine atfen ‘Türkiye ne zaman AB’ye girerse Avrupa o zaman güçlenecek’ başlığıyla yayımladı. Türkiye’nin sessiz devrim niteliğinde çok önemli reformlar yaptığını anlatan Davutoğlu, AB’ye girişinin hızlandırılmasının Türkiye’ye olduğu kadar AB’ye de sinerji katacağını, Türkiye’nin en dinamik 10 ekonomiden biri olacağını ve AB’ye katkıda bulunacağını, AB üyeliğiyle Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgeye barış ve istikrar geleceğini belirtti. Kıbrıs’ta çözüme Rumların karşı çıktığının Avrupa kamuoyuna anlatılması gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, Kıbrıs sorununun Türkiye’nin AB’ye girişinde koz olarak kullanılmamasını istedi. (aa, afp)