Davutoğlu Bosna Hersek krizine el attı

Davutoğlu Bosna Hersek krizine el attı
Davutoğlu Bosna Hersek krizine el attı

Davutoğlu, ?21. yüzyılın Yunus Emre?si? dediği İzzetbegoviç?in kabrini ziyaret etti. FOTOĞRAF: Aa

Batı'nın Dayton Anlaşması'nın yenilenmesine çalıştığı Bosna Hersek'i ziyaret eden Davutoğlu, yüksek temsilciliğin kapatılması için erken olduğunu söyledi

SARAYBOSNA - 1995’te Dayton Anlaşması ile bitirilen içsavaştan beri en büyük siyasi krize saplanan Bosna Hersek’te ABD ile AB yetkilileri ülkenin AB ve NATO üyeliğinin önünü açacak anayasal reformlar için görüşmeler yürütürken, Türkiye boş durmuyor. Dün Bosna Hersek’i ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Batı’nın atadığı Yüksek Temsilci Valentin Inzko, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Haris Slajdziç, anamuhalefetteki Sosyal Demokrat lider Zlatko Lagumzdija ve Demokrat Hareket lideri Süleyman Tihiç ile görüştü.
ABD ile AB iki yüksek özerklik sahibi bölgeden (Boşnak-Hırvat Federasyonu ile Sırp Cumhuriyeti) oluşan ülkede yetkilerin artık merkezi kurumlara devri için uğraşırken, buna karşı çıkan Sırp Cumhuriyeti ayrılık tehdidi savuruyor. Ülkenin kendi kendini yönetebilmesi için tüm siyasi faaliyetleri denetleyen Yüksek Temsilciliğin kapatılması önerisine ise tekrar kanın gövdeyi götüreceği korkusuyla Boşnaklar karşı çıkıyor. Bu ortamda Saraybosna’ya giden Davutoğlu, yüksek temsilciliğin kapatılması için erken olduğunu söyledi.
“Dayton’un yüksek temsilciye tevdi ettiği görevler tamamlanmadı. İşleyen bir siyasi yapı, fonksiyonel bir devlet, bütün tarafların üzerinde ittifak ettiği anayasal bir çerçeve oluşturulmaksızın yüksek temsilciliğin kapatılması ciddi sakıncalar doğurabilir” diyen Dışişleri Bakanı, ekledi: “Yüksek temsilciliğin bir an önce kapatılıp halka bütün egemenliğin devredilmesini isteriz, ama buna Bosna Herseklilerin karar vermesi önemli ve görüştüğüm liderler halen bunun için vaktin erken olduğunu söyledi.” Davutoğlu, siyasi birlik, demokratik yapı, kültürel-etnik barış etkin-fonksiyonel devlet yapısı ve AB-NATO’ya intibakın Bosna Hersek’in birliğini güçlendireceğini belirtti. Bosnalı Sırplar konumlarına destek için Sırbistan’ın kapısını çalarken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gelecek hafta  Belgrad’ı ziyaret edecek. 

İzzetbegoviç’e vefa
Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği ve Dünya Kupası elemelerindeki başarıyı tebrik edip “Bosna’nın başarısı bizim başarımızdır” dedi. ‘Osmanlı Mirası ve Bugünkü Balkanlar’da Müslüman Topluluklar’ konferansında konuşan, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’ni açan ve şehitlikle eski Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in kabrini ziyaret eden Davutoğlu, İzzetbegoviç’in müzesinin tamamlanması için 50 bin avroluk yardım talimatı verdi. (aa, bbc)