Davutoğlu Bosna için seferber oldu

Davutoğlu Bosna için seferber oldu
Davutoğlu Bosna için seferber oldu

NATO toplantısının ardından bakanlar aile fotoğrafı çektirdi. Müttefiklerin Afganistan?a en az 7 bin asker vaadini Washington, ?NATO?nun çığ gibi desteği bizi aşırı memnun etmiştir? diye selamladı. FOTOĞRAF: REUTERS

Türkiye, NATO'nun Karadağ gibi Bosna'ya da Üyelik Eylem Planı sunması için bastırdı. İttifakın 'kesin hayır'ı, 'şartlı evet'e çevrildi
Haber: CEYDA KARAN / Arşivi

BRÜKSEL - Brüksel’deki NATO dışişleri bakanları toplantısında, 2006’da bağımsızlığı kazanan Karadağ’a üyelik için kapı aralanırken, Bosna Hersek’e verilen kesin ‘Hayır’ yanıtı Türkiye’nin yoğun diplomatik çabalarıyla ‘şartlı evet’e çevrildi. Bosna’nın komşularını örgütleyen Türkiye, NATO’da üyelik kapısının aralanmasına ‘soğuk’ bakan ülkelere ‘ahlaki sorumluluklarını’ anımsattı.
Türkiye iki günlük toplantılarda Bosna-Hersek için ağırlığını koydu. Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu ikili temasları ve toplantılarda Bosna’da barışın devamı için MAP’ın önemini vurguladı. Önceki gün Türkiye öncülüğünde bu ülkenin MAP başvurusunun ele alındığı toplantıda görüşlerini aktaran Davutoğlu, akşam NATO Konseyi’nin çalışma yemeğinde de iki kez söz alarak yoğun çaba sarf etti. Hafta başında Sırbistan, Karadağ ve Makedonya’ya vize muafiyeti getiren AB, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Kosova’yı dışlamıştı. Davutoğlu ise, Boşnakların katlinde Batı’ya ahlaki sorumluluklarını anımsatarak, Bosna’ya NATO üyeliği kapısını aralayacak dört ‘meşrulaştırıcı’ unsuru izah etti. Teknik anlamda Bosnalıların savunma reformlarını uygulamakta olduğunu anımsatan Dışişleri Bakanı, Sırp, Hırvat ve Boşnakların nadir uzlaşma meselerinden birisini MAP’ın oluşturduğunu, komşu ülkelerin de süreci desteklediğine atıf yaptı. Yine ‘önce sopa sonra havuç’ yaklaşımın NATO’nun güvenilirliği açısından yanlışlığının altını çizen Davutoğlu, ittifakın dayandığı değerlerden birisini de ‘güvenlik etiği’ olduğunu vurguladı. Halkı travmalar yaşayan Bosna Hersek’in ihtiyaç duyduğu psikolojik desteğin de altını çizen Davutoğlu’na Slovenya, Slovakya, Hırvatistan, Macaristan, Romanya’nın yanı sıra İspanya ve Norveç gibi ülkeler destek verdi. NATO’nun Fransız-Alman ekseniyle büyük güçler ise bölünmüşlük içindeki Bosna’nın hazır olmadığı ve önce siyasi reform gerektiği tezini savundu. Çetin müzakerelerin ardından Bosna’ya ‘net bir hayır’ denilmezken, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen meseleyi, “Bosna Hersek’e açık bir mesaj verilmiştir. Gerekli reform sürecini başardığında MAP’a katılacaktır” sözleriyle duyurdu. MAP, adayları üyeliğe hazırlamak çin siyaset, savunma ve güvenlik alanlarında yardım ve desteği içeriyor.

Yeni Zelanda’nın ilgisi
Öte yandan Davutoğlu zirvede yoğun ilgi toplarken, en çok Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murray McCully’nin sorusu kendisini şaşırttı. Görüşme talep eden McCully, “Hangi gazeteyi açsam Türkiye’nin aktif dış politikasını görüyorum, bu nasıl oluyor” diye sordu. “Türkiye bölgesinde çok parladı. Sizi ilgiyle izliyorum” diyen McCully, Davutoğlu’nu ülkesine davet etti. Gelecek aylardaki ziyarette ‘beş yıllık eylem planı’ ele alınacak.