Davutoğlu Haremüşşerif ve Goldstone için uyardı

Davutoğlu Haremüşşerif ve Goldstone için uyardı
Davutoğlu Haremüşşerif ve Goldstone için uyardı

10 gün önce Haremüşşerif?i aşırı dinci Yahudilerin basmasından beri Doğu Kudüs?te gerilim dorukta. FOTOĞRAF: AFP

Türkiye, 'Anadolu Kartalı' eğitimini 'millileştirerek' İsrail'in Türk hava sahasını kullanımına set çekerken, dün de Davutoğlu İsrail'i 'savaş suçu' ile itham eden Goldstone raporuna sahip çıkıp, Haremüşşerif'teki tacize sert çıktı

ANKARA - TSK’nın Konya’daki Anadolu Kartalı tatbikatının uluslararası kısmını iptaliyle, İsrail, Türkiye hava sahasından mahrum kalırken, Yahudi devletine bir çıkış da Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu’ndan geldi. Davutoğlu, İsrail’i Gazze operasyonu nedeniyle savaş suçuyla itham eden Goldstone Raporu’na destek verip Kudüs’teki Haremüşşerif kuşatmasına sert çıktı.
Dün Ankara’da Macar meslektaşı Peter Balazs ile basın toplantısında soruları yanıtlayan Davutoğlu, Güney Afrikalı Yahudi yargıç Richard Goldstone’un BM İnsan Hakları Konseyi için hazırladığı ama ABD baskısıyla Güvenlik Konseyi’ne havale edilemeyen raporla ilgili “Hakkıyla değerlendirilmesini bekliyoruz. Çünkü Gazze’de yaşananlar, bizi sadece önemli bir bölge ülkesi olarak değil, insanlık vicdanının sözcüsü olarak da ciddi rahatsız etmiştir” dedi. “Gazze halkı insanlık onuruna yakışır standartlarda yaşamayı hak ediyor. Durumun son 8 ayda hiç iyileşme göstermemiş olması da bizi kaygılandırıyor” diyen Davutoğlu ekledi: “Bugün Gazze’de on binlerce insan evsiz. Binlerce öğrenci okul binası olmadığı için eğitim alamamakta. 21. yüzyılda hiç bir halkın böyle yaşaması bu kabul edilemez.” 

‘Doğu Kudüs Filistin’in parçasıdır’
Davutoğlu, Yahudilerin girmeye kalkışması, Müslümanların da izin vermemesi üzerine yaşanan gerilimin ardından İsrail’in Haremüşşerif’i kuşatmasına da “Haremüşşerif’e saygı göstermek herkesin yükümlülüğü” tepkisi gösterdi. Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu’nun bölgeye gidip Haremüşşerif Vakfı’yla görüştüğünü belirten Davutoğlu, uyarıcı mesajlar ilettiklerini vurgulayıp ekledi: “Doğu Küdüs, Filistin topraklarının parçasıdır. Haremüşşerif de tüm Müslümanların, tüm Hristiyanların önem verdiği bir mekân. Ümit ederiz bu kutsal mekânın saygınlığına halel getirecek bir gelişme yaşanmaz ve bu mekân bir barış ve ibadet mekânı olarak hak ettiği saygıyı görür. Bunun yakın takipçisi olacağız.”
İsrail’in Gazze saldırısına katılan pilotlarının eğitim uçuşuna vesile olması yüzünden Türkiye’nin hava sahasını Konya’daki tatbikatlarla bu ülkeye kullandırması eleştirilmişken, bu konuda da bir sürpriz yaşandı. TSK, 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda, yani Konya semalarında 12-24 Ekim’de yapılacak Anadolu Kartalı eğitimini ‘millileştirdi’. Böylece İsrail savaş uçaklarına Türk hava sahası en azından bu dönem kapandı.  Bu yılki tatbikata İsrail, ABD, İtalya ve NATO uçakları katılacaktı. (aa, Radikal)