Davutoğlu: İran ile Batı Türkiye'de görüşsün

ABD ile İran'ın müzakerelere oturmakta uzlaştığı bir sırada Tahran'a giden Davutoğlu, 'Türkiye Batı ile İran arasında müzakerelere ev sahipliği yapar' önerisi getirdi

TAHRAN - ABD ile İran’ın ‘dünyanın nükleer silahlardan arındırılması’ hedefi de dahil olmak üzere doğrudan müzakerelere oturmakta uzlaştıkları kritik bir dönemde iki günlüğüne İran’a giden Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu, Türkiye’nin Tahran ile Batı arasındaki müzakerelere evsahipliği yapması önerisini getirdi.
Önceki gün İran Dışişler Bakanı Menuçehr Muttaki’nin yanı sıra Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmediecad ile Meclis Başkanı Ali Laricani ile görüşen Davutoğlu’na İran’ın BM Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesi ile Almanya’dan oluşan 5+1’ler Grubu’na sunduğu ‘nükleer silahsızlanma’ içeren önerilerinin bir nüshası sunulmuştu. Dışişleri Bakanı dün de nükleer başmüzekereci pozisyonunda da bulunan İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Said Celili ile görüştü. IRNA, yaklaşık bir saat süren görüşme sonrası Davutoğlu’nun Celili’ye İran ile Batı arasındaki müzakerelerin bir an önce başlaması umudunu aktardığını belirtip, “Tükiye müzakerelere evsahipliği yapmaya hazır” dediği duyurdu. 

Özügergin: Sadece yardım
Davutoğlu’nun önerisinin İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi’nin yaptığı açıklamada yer alması dikkat çekti.
Ancak dün AFP’nin telefonla konuştuğu Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Burak Özügergin Ankara’nın müzakerelere ev sahipliği yapmayı değil yardımcı olmayı istediğini söyledi. “Türkiye taraflar arasındaki ihtilafların giderilmesi için elinden geleni yapmaya hazır” diyen sözcü, Ankara’nın müzakerelere ev sahipliği yaparak  5+1’ler grubunun anlaşma çabalarını zayıflatmak istemediğinin altını çizdi. (afp, aa)