Davutoğlu İran'ın nükleer düğümüne el atıyor

Davutoğlu İran'ın nükleer düğümüne el atıyor
Davutoğlu İran'ın nükleer düğümüne el atıyor

Davutoğlu, dün Karzai?nin yemin töre- ninde Clinton?la temas fırsatı buldu. FOTOĞRAF: REUTERS

İran, Batı'nın önerisini, uranyumlarına geçmişteki gibi el konulur diye reddederken, nükleer kriz tırmanıyor. Dışişleri Bakanı Davutoğlu bugün Tahran'da

TAHRAN - Uranyumunun ülke dışında zenginleştirilmesi yönündeki Batı formülünü reddedip takas öneren İran’a karşı ABD yaptırım silahını çekmeye hazırlanırken, Türkiye yeniden devreye giriyor. Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu bugün Tahran’ı ziyaret ediyor.
Dün akşam Afganistan’dan İran’a geçen Davutoğlu, bugün Tebriz kentinde İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile görüşecek. Görüşmede nükleer meselenin ele alınması bekleniyor. Dün Kabil’deki yemin töreninde Ahmedinecad’ın Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi ile görüşen Davutoğlu, Rahimi’nin yinelediği İran davetini kabul etti.
Tahran olumsuz yanıtına Batı’ya karşı duyduğu güvensizliğe dayandırıyor. İranlılar, Tahran’daki tıbbi amaçlı reaktörün yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum ihtiyacı için Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) ‘İran’ın yüzde 3.5 oranında düşük düzeyde zenginleştirdiği uranyumun yüzde 70’inden fazlasının (1.2 ton) Rusya’da zenginleştirilip Fransa’da nükleer yakıt çubuklarına çevrildikten sonra geri verilmesi’ önerisini reddetmişti. Bunun yerine ‘aynı oranda uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş haliyle eş zamanlı değiş-tokuş’ önerisi getirildi. ABD’nin 1979’da İslam Devrimi’nden önce parasını alıp uranyumu teslim etmediğini anımsatan İranlılar bu kez garanti istiyor. UAEK’daki İranlı Temsilci Ali Asker Sultaniye, 200 hastanenin radyoizotop ihtiyacını karşılayan Tahran’daki reaktörde kullanılacak uranyum için nihai müzakerelere hazır olduklarını belirtip, “UAEK’nın yükümlülükleri var. Devrimden önce ABD’ye para ödedik. Ama ne uranyumu verdi ne de paramızı” anımsatması yapıp, “Zenginleştirilmiş uranyum istiyoruz ama yüzde yüz garanti verilmeli” dedi.

‘İran varlıklarını bırakın’ABD Başkanı Barack Obama dün “İran’ın olumsuz yanıtının sonuçları olacak” deyip müttefikleriyle yeni yaptırımları görüştüklerini söylerken, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad önce İran’ın el konulan varlıklarının serbest bırakılması çağrısı yapıp “Halkımız tutum değiştirdiklerini, küstah tavırlarına son verdiklerini, İran ulusunun hakları ve mal varlıklarını iade ettiklerini görürse uzlaşmayı kabul eder” vurgusu yaptı. 1979’da İran’ın hesaplarını donduran ABD, geçen hafta Alevi Vakfı’nın New York’taki 36 katlı gökdeleni ile beş eğitim merkezine el koymak için harekete geçti. (Dış Haberler)