Davutoğlu: Küresel politikalar üretiyoruz

NEW YORK - BM Güvenlik Konseyi önceki gün dışişleri bakanları düzeyinde toplanıp bağımsız Filistin devletinin kurulması yönünde oybirliğiyle onaylanan bir açıklama yayımlayarak İsrail’e baskıyı artırırken, toplantıya katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ilk önemli temaslarını yapıp mesajlarını verdi. Britanya, Fransa, Rusya ve Avusturya Dışişleri Bakanları David Miliband, Bernard Kouchner, Sergey Lavrov ve Michael Spindelegger ile görüşüp BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’la çok detaylı bir görüşme yapan Davutoğlu, “Türk dış politikası son derece çeşitlilik kazandı, her konu bizim için önemli. Artık tek bir konuya odaklanmış ve diğer konuları ihmal edebilen bir ülke değiliz. Zaten dünya da, Türkiye’nin her konuya bir şekilde çözüm bulacağını düşünüyor. BM gündemi, Türk dış politikasının gündemine benziyor” dedi.
Ortadoğu politikasını ‘İsrail, Filistin, Lübnan, Suriye ve hatta Irak ile diğer konularda birlikte hareket edilmesiyle kapsamlı barış” diye aktaran Davutoğlu, Gazze’deki insani durumun düzelmesi, Filistinlilerin uzlaşmaları, Filistinli bütün grupların muhatap alınması, Ocak 2010 seçimlerine Filistinli bütün grupların en aktif katılımının temin edilmesi, İsrail’in Yahudi yerleşimi, Kudüs politikalarıının çok dikkatle ele alınması gerektiğini vurguladı. 

‘Kissinger değil, Türk bilim adamı’
“Hamas dahil, bütün taraflarla bu derece iyi ilişkilere sahip olmamız herkes tarafından uluslararası barışa katkı anlamında ciddi potansiyel olarak görülüyor” bilgisini veren Dışişleri Bakanı, ‘kendisinin ABD’de Türk dış politikasının mimarı ve Türkiye’nin Henry Kissinger’ı olarak görüldüğü’ hatırlatılınca “Bu tür benzetmelerden çok, ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve Türk bilim adamı olarak bilinmeyi ve bununla yetinmeyi tercih ederim” dedi. (aa)