Davutoğlu Mübarek'i uyardı: Kritik dönem

ANKARA - Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in Ankara ziyaretinde Ortadoğu barışı için birlikte hareket etme mesajları verildi. Mübarek’in yanı sıra kendisine eşlik eden Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt ve İstihbarat Servisi Başkanı Ömer Süleyman’la görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ortadoğu barış süreci için kritik döneme girildiği uyarısını yapıp, barış için Türkiye gibi çaba harcayan Mısır’ı Mart 2010’a dek ziyaret edeceğini söyledi.
Filistin’e barış ve huzurun gelmesi, Filistin davasının en sağlam zeminde güçlü bir Filistin devletiyle sonuçlanmasının her iki ülkenin hedefi olduğunu belirten Davutoğlu, şu uyarıları yaptı: “Önümüzdeki aylar kritik. Olumlu gelişmeler olursa, diğer olumlu gelişmeleri tetikleyecektir. Ama olumsuz bir seyir takip ederse, olumsuz senaryolara yol açabilir. O bakımdan bütün gelişmeleri yakından takip etmek ve doğru adımları doğru vakitte atmak lazım.”
Mübarek, dün Ankara’dan ayrılmadan önce, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’la ayrı ayrı görüşüp askeri ve ekonomik işbirliğini güçlendirme projelerini ele aldı (Radikal)