Davutoğlu Obama'yı Aurelius'a benzetti

Davutoğlu Obama'yı Aurelius'a benzetti
Davutoğlu Obama'yı Aurelius'a benzetti

Aurelius, Ceasar?dan (sağda) 200 yıl sonra Roma?ya en parlak dönemi yaşattı.

Dışişleri Bakanı, Amerikan-Türk Konseyi'nin konferansında Bush'la Obama farkını Roma tarihiyle açıkladı. Ceasar'ın Bush olduğunu ima eden Davutoğlu, Obama'yı ise Marcus Aurelius'a benzetip, 'ABD'nin, Ceasar'a değil, Aurelius'a ihtiyacı var' dedi

WASHINGTON - Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Amerikan-Türk Konseyi’nin (ATC) yıllık konferansında yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Barack Obama’yı ‘bilgi’ lakabıyla tanınan ünlü Roma İmparatoru Marcus Aurelius’a benzetirken, selefi George W. Bush için Sezar imasında bulundu. ABD’nin süpergüç olma özelliğini sürdürebilmek için çok taraflı yaklaşımlarla uluslararası kurumları kullanması gerektiğini söylerken, bunun için bölgesel güçlerin yardımına ihtiyaç olacağını belirten Dışişleri Bakanı, “ABD, Roma İmparatoru Ceasar’a değil Marcus Aurelius’a ihtiyaç duyuyor. Obama’nın yaklaşımı da Cesar’ın değil Aurelius’un yaklaşımı. Güç kullanarak bir yere kadar ilerleyebilirsiniz. Şimdi ABD’de çok taraflı yaklaşım kullanıyor” dedi.
Roma İmparatorluğunu MS 161 ile 180 arasında yöneten Marcus Aurelius ‘son beş iyi imparator’ arasında anılıyor, ayrıca önemli Stoacı filozoflar arasında. Dönemi, Pers İmparatorluğu’nun aynı sıra Germen kabileler ve Tuna boyundaki savaşlarla geçen Aurelius, hükümet hizmetlerindeki çabalarıyla takdir toplamış bir isim.
Davutoğlu konuşmasında ayrıca göçmen toplumlarına dayanan Türkiye ile ABD’nin ‘benzersiz konumlarının ilişkilerinde de benzersizlik yarattığına’ dikkat çekti. Irak, Afganistan, Pakistan, Ortadoğu, Filistin-İsrail meselesi, Lübnan, Kafkaslar, Ermenistan ve Kıbrıs’ı ortak dış politika konuları olarak sıralayan Davutoğlu, Obama’nın TBMM konuşmasında andığı ‘model ortaklık’ konusunda “Bu bir tercih meselesi değil gereklilik” dedi. Türkiye’nin jeostratejik konumunu anlatırken, Afro-Afrika-Asya’nın ortasında olmanın avantajlar ve dezavantajlarına vurgu yapan Davutoğlu’nun örneği dikkat çekti: “Ankara’da oturup, 1000 kilometre çapında bir daire çizerseniz 22 ülkeyi alır. Bunu 3 bine çıkarın, 77 ülke olur. Washington’da oturursanız, 3 bin kilometre içine kaç ülke girer bilmiyorum. Birinin iyi ya da kötü olduğunu söylemiyorum. Her iki ülkenin farklı benzersiz konumlarını vurgulamak için bu örneği veriyorum” dedi. ‘Göçmen toplumu olma’ durumunu anlatırken de Türkiye’de bulunan Boşnakların sayısının Bosna’dakilerden fazlalığını örnek veren Dışişleri Bakanı, “İşte bu yüzden komşularla sıfır sorun yaklaşımı önemli. Başka türlü rahat edemeyiz. Her yerde olmalıyız” diye konuştu. (aa)