Davutoğlu: Sizi takdir ediyoruz. Clinton: Sizi alkışlıyoruz

Davutoğlu: Sizi takdir ediyoruz. Clinton: Sizi alkışlıyoruz
Davutoğlu: Sizi takdir ediyoruz. Clinton: Sizi alkışlıyoruz

Davutoğlu ile basın toplantısı düzenleyen Clinton, ?Din ve ifade özgürlüğü ortak değerlerimiz? dedi. FOTOĞRAF: REUTERS

Davutoğlu'nu ağırlayan Clinton, Türkiye'yi AB reformları ve her soruna el attığı için alkışladıklarını söyledi. Davutoğlu da, Obama yönetimini takdir ettiklerini belirtti

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton önceki gün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu ağırlarken Türkiye’yi alkışladıklarını söyledi, Davutoğlu da Washington ile her konuda görüşbirliğinde olduklarını, yeni Amerikan yönetimini takdir ettiklerini belirtti.
Bir buçuk saatlik görüşme sonrası ortak basın açıklamasında Clinton, Davutoğlu’nu ağırlamayı ‘büyük bir ayrıcalık’ diye niteleyip “Birlikte yapacak çok işimiz var. Biz, hem Türkiye hem de ABD olarak, oynayacak benzersiz rollere sahibiz. Türk-ABD ilişkilerini daha derinleştirmek için yeni yollara bakıyoruz. İlişkilerin geleceği için daha mutlu olamazdım” dedi. Türkiye’nin PKK ile savaşına ve AB üyeliğine güçlü desteği teyit edip “Türkiye, üyelik yolunda önemli ilerleme kaydetti, önemli reform sürecinden geçti. Yaptıklarını alkışlıyoruz” diye konuşan ABD’li bakan, ‘Türkiye’yi hemen her sorunlu konuya el atıp engelleri temizleme yoluna girdiği, geçmişin getirdiği kısıtlamaları kıracak biçimde tutum aldığı için alkışladığını’ da söyledi.
Türkiye-Ermenistan yakınlaşmasını “Süreçten ve ülkelerin gösterdiği kararlılıktan çok cesaret buldum. Zor bir süreç olduğunu ve sabır gerektirdiğini anlıyorum. Ama hedeften hiç sapma görmedik. İlişkilerin normalleştirilmesi yalnızca devam etmekle kalmıyor, Türk hükümeti sorunları çözmekte kararlı” diye değerlendiren Clinton, ABD Başkanı Barack Obama’nın Kahire konuşmasıyla ilgili “Dinamik toplumlarda, din ve ifade özgürlüğüne güçlü biçimde inanıyoruz. Bunlar Türkiye’nin de paylaştığı değerler” dedi. Davutoğlu da, ikili ilişkileri yalnızca güvenlik değil, ekonomi ve enerji güvenliği gibi konularla genişletmeyi planladıklarını belirtip Obama’nın konuşması için şunları söyledi: “Bu vizyonu biz de paylaşıyoruz. Bölgesel sorunlar ve küresel düzen için ifade edilen ilkeler, çok önemli ilkeler.”

‘Ortadoğu, Kafkasya, Asya’da ortak vizyon’
ABD’de Ulusal Güvenlik Danışmanı Jim Jones, Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell, AfPak Temsilcisi Richard Holbrooke, Güneybatı Asya Temsilcisi Denis Ross ile görüşen, Kongre’de temaslarda bulunan ve BM Güvenlik Konseyi toplantılara başkanlık eden Davutoğlu, ziyaretini noktalarken basın toplantısı düzenledi. “Yeni ABD’nin yönetiminin olaylara yaklaşım biçimini takdir ediyoruz. Dış politika öncelikleriyle bizim aramızda çok büyük benzerlik var. Sadece Ortadoğu değil, Kafkasya’da ortak vizyon etrafında gidiyoruz” diyen Davutoğlu, “Afganistan, Pakistan, Güney Asya’daki gelişmeleri de birlikte takip etme kararı aldık. ABD ile daha yakın istişari ilişkide olacağız. Bu ilişki yapıcı, verimli ve vizyon odaklı olacak. Ekonomik ilişkilerde ortak çalışma grubu kuracağız” diye ekledi. 

‘Türkiye’nin Pakistan için eylem planı var’
Dışişleri Bakanı Pakistan ile ilgili şunları söyledi: “Türkiye’de bir Pakistan’ın Dostları toplantısı yapılacak. Pakistan konusunda Türkiye’nin bir eylem planı var. Bu planı harekete geçirmek üzere hafta başında Pakistan’a gideceğim. Bizim bakışımız ABD ile ortak bir istikrar perspektifi olmakla birlikte, çok daha derinlemesine vakıf olan bir bakış. Pakistan’a ilk yardıma gidecek olan biziz. ‘ABD, Türkiye’den bir şey talep ediyor da, Türkiye Pakistan’a onun için gidiyor’ gibi bir kanaat sözkonusu değil. Afganistan, Irak ve Pakistan’daki her mesele bizi ilgilendirir.”  

‘Hemfikiriz, nükleer enerji İran’ın hakkı’
Davutoğlu, Suriye’nin ‘İsrail tarafı da hazır olursa, Türkiye’nin arabuluculuğunda görüşmelere kaldığı yerden devama hazırız’ mesajını ilettiğini, taraflar hazır olup Türkiye’den talepte bulunursa ellerinden geleni yapacaklarını aktardı. Davutoğlu, İran’ın nükleer programı için “Türkiye’nin tutumu ilkesel ve net. Obama’nın Kahire konuşmasında da ABD’nin tutumu ilkesel olarak ortaya konmuş. Barışçı nükleer güç elde etme herkesin hakkı. Bu konuda ABD ile Türkiye arasında görüş farkı yok. İran’ın da barışçı amaçlı nükleer enerjiye hakkı var” diye konuştu. (aa)