Davutoğlu Tahran'la ara bulma çabasında

Davutoğlu Tahran'la ara bulma çabasında
Davutoğlu Tahran'la ara bulma çabasında

Davutoğlu, Ahmedinecad?la Tebriz?de buluştu.

İran'ın uranyum zenginleştirme önerisini reddetmesi tartışma yaratırken, Davutoğlu, Tebriz'de İran yönetimiyle krizi konuştu

TEBRİZ/BRÜKSEL - İran’ın Batı’nın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) aracılığıyla sunduğu düşük düzeydeki uranyumunun ülke dışında zenginleştirilmesine dair önerisini reddedip yeni öneri ortaya koymasının ardından tartışmalar alevlendi. BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ile Almanya’dan oluşan 5+1 grubunun temsilcileri dün UAEK Başkanı İbrahim el Baradey’in bir yandan İran’ın henüz önerilerini reddetmediğini anımsatan, diğer yandan “Top İran’ın sahasında” diyerek Tahran’ı uyaran sözleri eşliğinde toplanırken, Türkiye de devredeydi. Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu düğümü çözme çabası çerçevesinde soluğu İran’da aldı. 

‘Mesele top meselesi değil’
Tebriz’de İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad tarafından kabul edilen Davutoğlu Dışişleri Bakanı Menuçehr Muttaki’nin katılımıyla bir görüşme yaptı. Çıkışta Türkiye ile İran arasında yakın dostluk ve güven ilişkisini teyit ettiklerini belirten Davutoğlu, İran’ın zenginleştirilmiş uranyumunun Türkiye’de depolanmasının gündeme gelip gelmediği sorulunca, ‘görüşmelerin salt bu konuya münhasıran düşünülmemesi gerektiği’ yanıtını verdi. Davutoğlu, “Biz konunun diplomatik yollarla ve tüm tarafların menfaatlerine uygun biçimde ve karşılıklı saygı esası çerçevesinde çözülmesini istiyoruz. Dolayısıyla Türkiye’ye düşen ne görev varsa, yapmaya hazırız” dedi. Dışişleri Bakanı’nın, Baradey’in ‘top İran’ın sahasında’ sözlerini “Mesele top meselesi değil. Paslaşarak, küresel ve bölgesel barışı etkileyen çok önemli konularda herkes birbirine yardımcı olarak, bu maçı en iyi şekilde bitirmemiz lazım” diye yorumlaması dikkat çekti. Muttaki de “Her zaman topun bizim sahamızda olmasından yana değiliz. Dostluk maçı havasında, paslaşarak, çok taraflı bir sonuç elde edeceğimiz şekilde olaylar gelişmeli” ifadelerini kullandı.
Nükleer programının barışçıl olduğunda ısrarlı İran, yüzde 3.5 oranında zenginleştirilmiş uranyumunu Rusya’da yüzde 20 oranında zenginleştilmesi, Fransa’da ise nükleer yakıt çubuklarına dönüştürülüp geri verilmesi önerisini reddedip kendi topraklarında eşzamanlı değiş-topuş istiyor. (aa, afp)