Davutoğlu tam zamanında Tahran'ı ziyaret ediyor

TAHRAN - ABD ile İran’ın masaya oturması ihtimalinin doğduğu kritik bir dönemde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün iki günlük ziyaret için Tahran’a gitti. İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki’nin resmi davetlisi olan Davutoğlu, Mutteki’nin yanı sıra Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Meclis Başkanı Ali Laricani ve Nükleer başmüzakereci Said Celili ile görüştü.
Davutoğlu ile Muttaki görüşmesinde iki ülkenin dostluğuna vurgu yapılırken, terörden enerjiye bir çok konu ele alındı. Davutoğlu ortak basın toplantısında,”Özellikle terörle mücadele konusunda önümüzdeki günlerde taşıyacağı önem dolayısıyla güvenlik birimlerimiz arasındaki ilişkilerin daha da yoğunlaşmasına karar verdik” diye konuştu.  “İki ülkenin işbirliği sadece iki ülkeyi biraraya getirmekle kalmayacak, ulaştırma, ekonomi ve enerji alanında Asya ile Avrupa arasındaki en doğrudan koridoru da oluşturacak” diye konuşan bakan, ticaret hacmini 11 milyar dolardan 20 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.  

İran gazı Türkiye’den nakledilecek
İran’ın nükleer programı çerçevesindeki gelişmeleri de gözden geçirdiklerini ifade eden Davutoğlu, “Bu konularda çözümün diplomatik yolla çözülmesi gerektiğini, bölgesel ve küresel barışı ilgilendiren her konuda mutlak anlamda bir ortak işbirliği ortamının sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda İran ile birlike çalışmaya devam edeceğiz” dedi. İran doğalgazının Avrupa’ya nakli konusunu da ele aldıklarını söyleyen Davutoğlu, “Biz küresel enerji güvenliği ve enerji arzının çeşitlendirilmesi babında İran enerji kaynaklarının küresel enerji akışı içinde hakettiği yeri almasına büyük önem veriyoruz.” ifadesini kullandı. Davutoğlu, İran’a yönelik yeni yaptırımların gündeme gelme olasılığıyla ilgili bir soruya şu yanıtı verdi: “Aslında bütün çabamız yeni yaptırımlarla İran’ın büyük potansiyelinin dünya ve bölge ekonomisinin dışında tutulmasına engel olmaktır. Dolayısıyla Türkiye, bir yeni yaptırım olmaması, eski yaptırımların da ortadan kaldırılması için üzerine düşen ne varsa yapmaya hazırdır. Çünkü bu sadece İran ile Batı ve diğer ülkeler arasında bir ilişkinin ötesinde Türkiye’nin de çıkarlarını ilgilendiren bir konudur.

Nükleer öneri paketi Davutoğlu’na verildi
İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki de  nükleer enerjiyle ilgili son öneri paketlerini bilgilendirme açısından Davutoğlu’na verdiklerini söyledi. “Nükleer enerji elde etme hakkımız konusunda Türkiye’nin desteğini her zaman yanımızda hissettik” diyen İranlı bakan, enerji alanındaki işbirliğiyle ilgili  de, “Türkiye, bu bölgedeki  enerjinin Avrupa’ya transferindeki en ciddi seçeneklerden biridir” vurgusu yaptı. Muttaki, iki ‘kardeş’ ülke arasındaki ilişkilerin dönemsel ve taktiksel olarak değerlendirilemeyeceğinin altını da çizdi.
Muttaki’nin ardından Davutoğlu’nu kabul eden Ahmedinecad  “İran ve Türkiye’nin gelişmesi, iki ülke halkının, bölgenin ve dünyanın yararınadır” derken, Davutoğlu da işbirliği potansiyelinin oldukça fazla olduğunu belirterek, “İran ile Türkiye ilişkilerinin gelişmesi günümüz şartlarında zaruridir” diye konuştu. (aa)