Davutoğlu: Taşları yerinden oynattık

ANKARA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Ermenistan sorunun çözümü konusunda samimi olduklarını vurgularken, “Taşları yerinden oynattık” dediği öğrenildi. Davutoğlu’nun, Kürt sorunun çözümü konusunda da uluslararası camianın Türkiye’yi desteklediğini belirtti.
TBMM Dışişleri Komisyonu’na 3.5 saat bilgi veren Davutoğlu, şu vurguyu yaptı: “Ermenistan konusunda taşları yerinden oynattık. Çözüm için samimiyiz. Türkiye girişimeleriyle AGİT Minsk Grubu’nun harekete geçirdi. Geçmişte daha az ilgiliydiler. Ama şimdi çözüm için büyük gayret sarfediyorlar. Ermenistan’la müzakereler hala devam ediyor. Biz iki süreci paralelleştirdik.” Davutoğlu, ‘Rusya’nın Ermenistan’ın Batı’yla kaynaşmasına izin vermeyeceği’ itirazı üzerine, “Sorunun çözümüne ilişkin başarının Rusya’ya mal edilmesi halinde bir engel kalmaz. Çünkü Rusya’nın böyle bir başarıya ihtiyacı var” yanıtını verdi. Kürt sorununun çözümü konusunda Türkiye’ye uluslararası camiadan da büyük destek olduğunu vurgulayan Davutoğlu, çalışmaların edvam ettiğini söylemekle yetindi.

Ermenice yayın yakın
Bu arada Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Burak Özügergin ise dünTürkiye ile Ermenistan’ın ilişkileri normalleştirme sürecinin sürdüğünü belirtirken, TRT’nin daha önce kamuoyuna yansıdığı üzere Ermenice yayın yapacak bir kanal hazırlığını sürdürdüğü belirtiliyor. (Ankara)