Davutoğlu Türk kaptanı kurtarma çabasında

TİFLİS - Sovyetler’in çöktüğü 1990’lardan beri de facto bağımsız olan, geçen yıl da Gürcistan’ın çıkardığı savaşın ardından Rusya tarafından tanınan Abhazya’ya giden bir Türk gemisine el konulmasından ötürü gerilen TürkiyeGürcistan ilişkileri yatışıyor. Abhazya’ya yakıt taşıyan Densa şirketine ait ‘Buket’ adlı geminin 12 kişilik mürettebatı Türkiye’ye dönerken, Tiflis’e giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kaçakçılık ve Gürcü yasalarını ihlalle suçlanıp 24 yıl hapse çarptırılan Türk kaptanla ilgili sorunu çözme çabasına girişti. Davutoğlu’nu ağırlayan Gürcü Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze “Tüm tarafları tatmin eden bir çözüm buduk” derken, detayların bugün Dışişleri Bakanı’nın Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili ile görüşmesi sonrası açıklanacağını belirtti.
Davutoğlu da ‘faydalı görüşmeler yaptığını’ belirtip, “Türkiye ve Gürcistan stratejik müttefiktir. Karşılıklı saygı içinde, benzer olayların tekrarlanmaması için her türlü tedbirin alınması gerekir” dedi. Gürcistan’da iç huzur ve sorunların barışçı çözümünün büyük önem taşıdığını vurgulayan Davutoğlu, ziyaretinin ardından bugün Müsteşar Yardımcısı Ünal Çeviköz’ün Abhazya’ya gideceğini kaydetti. “Geçtiğimiz yıllardaki gibi Abhazya sorununun çözümü konusunda Türkiye her türlü gayreti göstermeye devam edecektir” diyen Dışişleri Bakanı, Gürcistan’da barış ve istikrar sağlanmadan bölgede sağlanmasının çok zor olduğunu ekledi.
12 bin 500 avro kefaletle bırakılan kaptan Mehmet Coşkun Öztürk’ün mahkemesi bugün. Uçakla Batum’dan yurda dönen Türk ve Azerilerden oluşan mürettebat ise gemilerinin uluslararası sularda gasp edildiğinden şikâyet etti. (afp, aa)