Davutoğlu'ndan ABD'ye önemli mesajlar

Davutoğlu'ndan ABD'ye önemli mesajlar
Davutoğlu'ndan ABD'ye önemli mesajlar

Davutoğlu: ABDile tarihsel uzlaşma içindeyiz.

Washington'da üst düzey temaslarda bulunan Davutoğlu, ABD'ye önemli mesajlar verdi: ABD?ile dış polita tercihlerimiz hemen tümüyle örtüşüyor. Ermeni tasarısı ilişkileri zedeler. Ortadoğu'da kimse bize görev veremez

WASHINGTON - ABD-Türkiye ilişkileri Ermenilerin ‘soykırımın yıldönümü’ olarak andığı 24 Nisan’da sınavdan geçmeye hazırlanırken, Washington’da üst düzey temaslarda bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı Ahmet Davutoğlu’ndan önemli mesajlar geldi. Sekiz yıllık Bush yönetiminin ardından ABD-Türkiye ilişkilerinin tarihsel bir uzlaşma döneminde olduğunu söyleyen Davutoğlu, Obama ile Türkiye’nin dış politika tercih ve önceliklerinin hemen tamamen örtüştüğünü vurguladı. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones, Ortadoğu temsilcisi George Mitchell gibi üst düzey yetkililerle görüşen Davutoğlu, basın toplantısı düzenleyip aralarında Washington Post’un bulunduğu gazetelere açıklamalar yaparak şu mesajları verdi: 
* Eski Başkan Bush döneminde ABD ile fikir ayrılıkları vardı. Bunun bir örneği Suriye konusunda yaşandı. Şimdi ise Obama yönetimle Türkiye politikaları hemen hemen tamamen paralellik taşıyor. Türkiye’nin Ortadoğu, Kafkaslar ve Afganistan’daki dış politika aktivitesi takdirle karşılandı. 
* Eski Başkan Bill Clinton görevinin 7. yılında, eski Başkan Bush’un da görevinin 4. yılında Türkiye’yi ziyaret etti. Obama ise Kanada’dan sonra ikinci ikili dış gezisini Türkiye’ye yapacak. Bu durum ABD’nin Türkiye’ye verdiği önemi gösteriyor. Başkan Obama’nın Türkiye’ye gelme kararı bu tarihsel dönemin, bu yapıcı ve işbirliğine dayalı dönemin bir işareti. Artık herkes, Türkiye’nin stratejik öneminin arttığını çok iyi görüyor.
* Kafkaslar’da herkesin karlı çıkacağı bir senaryo üzerinde çalışıyoruz. Kongre’(den 1915 olaylarına dair tasarının geçmesi halinde süreçteki ilerlemeye zarar verir. Bir süreç var ve herkes onu güçlendirmeli, zayıflatmaya çalışmamalı. 
* (Türkiye’ye Ortadoğu’da ne görev verilebilir sorusu üzerine) Bize kimse görev veremez. Biz, tarihi olarak üstlendiğimiz rolü yerine getiririz. Birlikte çalışma, görev verildiği anlamına gelmez.
* Afganistan için ABD’den asker talebi gündeme gelmedi. Türkiye uzun süredir Afganistan’da askeri olmayan adımların da atılmasını gerektiğini savunuyor. ABD de şimdi bu kapsamda düşünüyor. (aa)